Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-10-26
Smarownice i ich zastosowanie w przemyśle

Smarownice to jedne z tych urządzeń, które odgrywają ważną rolę niemal w każdym zakładzie przemysłowym, czy serwisie maszyn budowlanych. Dzięki smarownicom konserwacja różnorodnych maszyn, sprzętów czy narzędzi jest w ogóle możliwa. Istnieje jednak kilka rodzajów smarownic, a każda z nich posiada inne właściwości. Czas dowiedzieć się, czym się różni smarownica elektryczna od pneumatycznej oraz poznać ich najczęstsze zastosowanie. Zapraszamy do lektury!

Co to są smarownice?

Smarownica to urządzenie, które umożliwia zaaplikowanie smaru do wszelkiego rodzaju elementów, gdzie występuje zjawisko tarcia. Są to m.in. przeguby, łożyska, sworznie czy wały. Aplikacja środka smarnego za pomocą smarownic odbywa się pod ciśnieniem. Medium smarne stanowi olej, smar stały lub smar półpłynny. Dziś na rynku dostępnych jest wiele typów smarownic, a ich podział zależny jest przede wszystkim od źródła energii podania smaru.

Rodzaje smarownic

Na wstępie warto podkreślić, że niezależnie od rodzaju, każda smarownica ma znaczący wpływ na przedłużenie żywotności dowolnych elementów i podzespołów, które poddawane są smarowaniu. Dodatkowo smarowanie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych, które mogą doprowadzić do awarii maszyny, sprzętu czy innych urządzeń. Za względu na źródło energii podania smaru należy wyróżnić następujące rodzaje smarownic:

  • smarownica ręczna (towotnica, smarownica dwuręczna) – najbardziej popularny rodzaj smarownicy, aplikacja smaru odbywa się manualnie, w pełni kontrolowany sposób. Smarownica tego typu jest szczególnie często stosowana w warsztatach samochodowych i przemyśle ciężkim, tam, gdzie wymagana jest aplikacja niewielkich ilości smaru.
  • smarownica pneumatyczna – aplikacja środka smarnego odbywa się przy pomocy kalamitki lub smarowniczki, a sama smarownica wyposażona jest w pompę pneumatyczną. Smarownica tego typu znajduje szerokie zastosowanie m.in. w silnikach samochodowych, czy urządzeniach o niezbyt skomplikowanych konstrukcjach. Jej wykorzystanie zapewnia przewidywaną wydajność i efektywność. Smarownice pneumatyczne wymagają źródła powietrza w pobliżu smarowanego urządzenia. Na rynku są dostępne ręczne, niewielkich rozmiarów smarownice pneumatyczne oraz większe, przewoźne, wyposażone w kilkunastokilogramowy zbiornik.
  • smarownica akumulatorowa, elektryczna – aplikacja środka smarnego odbywa się poprzez kalamitki, a sama smarownica napędzana jest nisko napięciowym prądem. Dużym atutem tego typu smarownicy jest jej autonomiczność. Nie wymaga ona zewnętrznego źródła energii, gdyż ma zabudowany akumulator.
  • smarownica nożna – aplikacja środka smarnego odbywa się poprzez naciśnięcie pedału. Wśród zalet tej smarownicy wyróżnić można stosunkowo duży zasobnik środka smarnego.

Zastosowanie smarownic w przemyśle

Smarownice przede wszystkim znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie bez smarowania utrzymanie ciągłości pracy jest wręcz niemożliwe (najczęściej wiąże się to także z dużą częstotliwością smarowania). Należy wymienić tu wspominane już warsztaty samochodowe, ale także serwisy maszyn oraz wszelkiego rodzaju zakłady przemysłowe. Smarownice pneumatyczne i smarownice elektryczne są też chętnie wybierane przez rolników.
Co ważne, by proces smarowania w pełni spełniał oczekiwania, należy zdecydować się na smarownice o odpowiednich parametrach, które zapewnią efektywność, precyzję oraz ciągłość pracy. W wyborze właściwych smarownic nieocenioną pomocą będą doświadczeni pracownicy sprawdzonego dostawcy tego typu urządzeń.

Autor:
DEFORIN
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także