Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-01-19
Jakie są koszty ogrzewania pompą ciepła i jak to obliczyć?

jakiesakosztyogrzewaniapompacieplaijaktoobliczyc.jpg

Koszty związane z ogrzewaniem pompą ciepła stanowią często problem dla tych, którzy dopiero stoją przed decyzją zmiany metody ogrzewania swojego domu. Wiele osób obawia się gigantycznych kosztów związanych z ogrzewaniem domu przy pomocy pompy ciepła. Czy rzeczywiście tak wyglądają koszty związane z jakże wygodnym ogrzewaniem przy pomocy pompy ciepła? Warto to omówić, by rozwiać wątpliwości.

 

Koszty ogrzewania pompą ciepła – kalkulator

Do tego, aby wyliczyć, chociażby średnie wartości związane ze zużyciem energii elektrycznej przez urządzenie grzewcze, jakim jest pompa ciepła, można wykorzystać specjalne narzędzie, które jest dostępne tutaj: https://www.woltair.pl/pompy-ciepla/kalkulator. Narzędziem tym jest specjalny kalkulator, który na podstawie ustalonych parametrów pozwoli oszacować wstępnie koszt ogrzewania. Nie powinno być wątpliwości co do tego, że na koszty ogrzewania, nie tylko w związku z opcją instalacji pompy ciepła, ale każdej metody grzewczej, wpływa wiele czynników. Kluczowym aspektem będzie termoizolacja budynku. Pytania zawarte w narzędziu do oszacowania kosztów ogrzewania będą dotyczyły także metody i wartości izolacji budynków. Nie tylko izolacja ścian czy dachy budynku ma wpływ na to, czy ciepło nie ucieka na zewnątrz, dużą rolę odgrywają także okna. Nowo wymienione z pewnością będą spełniały swoją funkcję przez lata, jednak stare, nieszczelne okna powodują znaczną utratę ciepła, a to wpływa na zwiększenie kosztów związanych z ogrzewaniem. 

Ponieważ pompy ciepła mogą być montowane w starszych budynkach, jeśli oczywiście warunki na to pozwalają (wbrew pozorom grzejniki punktowe nie są tutaj przeszkodą), to brak izolacji może spowodować, że zamiast oszczędzać na ogrzewaniu, konieczne będzie wydanie większej kwoty z tego tytułu. Pompa ciepła doskonale współgra z nowoczesnymi budynkami, które są świeżo postawione i oczywiście dobrze zaizolowane. Tutaj można mówić nawet o instalacji pompy ciepła nawet bez wsparcia paneli fotowoltaicznych. Wszystko można również sprawdzić na https://www.woltair.pl/pompy-ciepla. Dostępne są tam informacje, które pozwolą nam oszacować, jak bardzo zmniejszą się koszty związane z ogrzewaniem budynku i wody, jeśli zdecydujemy się na montaż określonej pompy ciepła.

 

Ogrzewanie pompą ciepłą a inne metody grzewcze

Kiedy przechodzimy z ogrzewania na pompę ciepła, wówczas często można zauważyć zmniejszenie kosztów w związku z ogrzaniem domu nawet o połowę. Wysokie koszty opału generują znaczne podwyższenie rocznego kosztu ogrzewania budynku, a to z kolei wymusza na właścicielach budynku zmianę sposobu myślenia, jeśli chodzi o metodę grzewczą. Jedni szukają alternatywy w dogrzewaniu swojego domu przy pomocy powracających do łask piecyków (tzw. koza) inni, by ogrzać się zimą, decydują się na zakup dodatkowych grzejników elektrycznych. Dużo ekonomicznej wypada inwestycja w pompę ciepła, która będzie w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o połowę, o czym również więcej informacji daje: https://www.woltair.pl/artykuly/pompy-ciepla/cena-pompy-ciepla-koszty-instalacji-i-utrzymania

Korzyści związanych z wymianą pieca węglowego czy gazowego na pompę ciepła, jest bardzo dużo. Jeśli decydujemy się na pompę ciepła, jesteśmy niezależni. Nie trzeba obawiać się, że nagle na rynku nie będzie dostępny opał, który jest niezbędny do ogrzania domu. Oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale mnóstwo czasu (nie trzeba martwić się o obsługę urządzenia grzewczego), a także nerwów. Spokój nawet w niepewnych czasach to najlepsza nagroda za ekonomiczne i ekologiczne podejście do tematu ogrzewania.

Inne sposoby na ogrzewanie budynku mogą wypaść zdecydowanie mniej optymistycznie. By zadbać o ogrzewanie, trzeba mieć czas, pieniądze i często anielską cierpliwość, zwłaszcza jeśli analizuje się sytuację rynkową. Stale rosnące koszty energii elektrycznej, życia, a także opału nie prezentują się zbyt ciekawie. Inaczej, jeśli można korzystać z odnawialnego źródła energii, które pochodzi z ziemi lub powietrza. 

Dodatkowym wsparciem, jeśli chodzi o pracę pompy ciepła, jest często opcja paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne stanowią znakomite uzupełnienie do nowoczesnej instalacji pompy cieplnej. Wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, która może pokryć zapotrzebowanie w związku z pracą urządzenia grzewczego, to bardzo ekonomiczna propozycja. Nie zawsze jest to konieczne. Nowe budynki, które mają odpowiednią konstrukcję i izolację termiczną, nowoczesne systemy okienne mogą wcale nie potrzebować wsparcia z paneli fotowoltaicznych, by tańszym kosztem ogrzać budynek i wodę. Średnie wartości zużycia dla 100 m2 przy pracy pompy ciepła to zazwyczaj 2000 do 3000 kWh. Jeśli ogrzewamy dodatkowo wodę, musimy doliczyć 1000 kWh. Koszt ogrzewania w związku z tym może nas wynieść nieco ponad 3 tys. zł w skali roku. Nie jest to duża kwota, zważywszy na stale rosnące ceny opału i energii elektrycznej, z którymi przyszło nam się zmierzyć już od przeszło roku. Prognozy na dalsze lata wcale nie prezentują się tak optymistycznie.

 

Źródło:
woltair.pl

Czytaj także