Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-03-01
Pompa ciepła do domu - wady i zalety

adobestock_412644909.jpeg

Pompa ciepła do domu - wady i zalety Szeroko pojęte nowoczesne budownictwo coraz częściej skłania się ku poszukiwaniu rozwiązań innowacyjnych, energooszczędnych i nietypowych. Wiele nowości z czasem zyskuje duże znaczenie na rynku. Wśród współczesnych rozwiązań znaleźć można także pompy ciepła. Czy jednak jest to urządzenie warte uwagi?

 

Czym są pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które służy do ogrzewania wnętrz. Ich działanie oceniane jest jako niezwykle skuteczne i wydajne. Funkcjonowanie pompy ciepła, w najprostszych słowach, porównać można do pracy lodówki, z tą różnicą, że energia pobrana przez pompę ciepła, służy najczęściej do ogrzewania. Pompy ciepła doskonale zastępują np. kotły zsypowe, których era dobiega powoli końca. Pompy ciepła posiadają źródło ciepła w odnawialnych źródłach: powietrzu, wodzie lub gruncie. Energia pobierana z tych źródeł kumulowana jest w pompie ciepła I przekazywana do górnego źródła, jakim jest system ogrzewania – najczęściej ogrzewania płaszczyznowe lub grzejniki. Więcej nt. pomp ciepła, ich zastosowania i kosztów przeczytacie na stronie firmy Heatergo, która oferuje kompleksowe usługi związane z pompami ciepła.

 

Zalety pompy ciepła

Analizę przydatności pomp ciepła warto rozpocząć od tego od zalet. Poniżej kilka przykładów, które wymieniają usatysfakcjonowani użytkownicy pomp ciepła.

 

Bezobsługowość

Na montaż pompy ciepła bardzo często decydują się osoby, które cenią urządzenia niewymagające stałego nadzoru. Pompy ciepła cechuje bezobsługowy system. Odpowiednie ustawienia zapewnią prawidłową pracę urządzenia bez konieczności stałego nadzorowania.

 

Bezpieczeństwo

Kontrolowanie pracy pomp ciepła jest w ogromnym stopniu ograniczone również ze względu na bezpieczeństwo użytkowania. Nie zachodzi tutaj bowiem ryzyko samozapalenia czy zaczadzenia. Urządzenie zasilane jest w sposób bezpieczny (zasilanie elektryczne) i specyfika pracy sprawia, że nie ma tu możliwości zwarcia czy zalania. Pompa ciepła to również bezpieczeństwo energetyczne – gwarancja, że zawsze będziemy mieli dostęp do źródła ciepła.

 

Oszczędność

Zalety instalacji pomp ciepła widoczne są już przy pierwszych rachunkach związanych z ogrzewaniem. Korzystając z OZE jesteśmy w stanie w 100 procentach uniezależnić się od rachunków za konwencjonalne źródła ogrzewania.

 

Ekologia

Na instalacji pomp ciepła zyskuje także środowisko! Pompy ciepła nie emitują spalin, pyłów I innych zanieczyszczeń o których negatywnym wpływie na atmosferę oraz nasze zdrowie mówić nie trzeba.

 

Wady pomp ciepła

Oprócz oczywistych zalet pompy ciepła kojarzone są z pewnymi wadami. Nie wszystkie są jednak prawdziwe, a oddziaływanie niektórych z nich można ograniczać.

 

Koszty

Wśród ''naczelnej'' wady pompy ciepła wymienia się jej cenę. Cała inwestycja związana instalacją pompy wodnej może kosztować nawet 75 tys. zł. Kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup i montaż pompy powietrznej, rozpoczyna się od ok. 30 tys. zł, a pompa gruntowa wydatek od ok. 45 tys. zł. Wysokie koszty można jedak ograniczać korzystając z dostępnych dotacji np. w ramach wprowadzanego program Moje Ciepło.

 

Budowa

Kwota jaką przeznaczyć trzeba na zakup i montaż pompy ciepła wynika między innymi z dosyć skomplikowanej budowy omawianych urządzeń – szczególnie pomp wodnych i gruntowych. Montaż powietrznych pomp ciepła jesty za to o wiele prostszy i zarazam tańszy.

 

Gdzie szukać informacji na temat pomp ciepła?

Więcej informacji na temat pomp ciepła można znaleźć na stronie https://heatergo.pl/pompy-ciepla-dla-domu/. Począwszy od przystępnego opisu działania tego typu urządzeń, poprzez wskazówki przydatne podczas montażu, aż po informacje dotyczące zamówienia usług firmy HeatErgo.

 

Źródło:
heatergo.pl

Czytaj także