Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-06-29
DL7 wielokanałowym rejestratorem elektronicznym

DL7 jest wielokanałowym rejestratorem elektronicznym, o budowie modułowej, stworzonym z myślą o jak najlepszym przystosowaniu do indywidualnych potrzeb klienta. Każde z urządzeń składa się z obudowy z zamontowanym kolorowym, 7" dotykowym ekranem LCD oraz modułu bazowego, a w zależności od potrzeb pomiarowych dodawane są kolejne, odpowiednie moduły.

 

Dostosowywany do indywidualnych potrzeb:

Moduł bazowy, stanowiący integralną część każdego urządzenia, wyposażony jest w wejście zasilające, port RS-485, port Ethernet, standardowe gniazda USB typu A oraz serwisowe gniazdo USB mini. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik zyskuje bardzo dużą swobodę w zakresie komunikacji z urządzeniem, przy czym nie musi jednoznaczne decydować przed zakupem produktu z jakich interfejsów komunikacji będzie korzystał.
DL7 oferuje możliwość wykorzystania od 1 do 7 modułów pomiarowych. Każdy z modułów wyposażony jest w 6 wejść/wyjść, a w przypadku modułu RTD istnieje również wersja 3 wejściowa. Konfigurując własne urządzenie użytkownik ma więc możliwość umieszczenia w nim od 3 do 48 wejść/wyjść zgodnie ze istniejącymi potrzebami metrologicznymi. W zależności od wybranych modułów urządzenie współpracuje z czujnikami typu RTD, TC, przetwornikami z wyjściem prądowym 0/4-20mA oraz z wyjściem napięciowym 0-10V oraz przekaźnikami półprzewodnikowymi.

 

Duży, kolorowy wyświetlacz:

DL7 wyposażony jest w kolorowy, dotykowy 7" wyświetlacz LCD umożliwiający wyraźną i przejrzystą prezentację wyników pomiarów. Duży rozmiar i wysoka czułość ekranu pozwalają na wygodną obsługę bez konieczności używania z rysika lub innego urządzenia wskazującego. Naciskając palcem na odpowiednie punkty ekranu, można swobodnie korzystać z urządzenia bez obaw, że z powodu zbyt małej odległości pomiędzy wyświetlanymi przyciskami wybierze się niewłaściwą funkcję lub niechcący anuluje wprowadzone zmiany.

 

Prosta i intuicyjna obsługa:

Projektując DL7 duży nacisk położyliśmy na prostotę obsługi urządzenia. Przyjazny interfejs sprawia że przemieszczanie się pomiędzy oknami funkcyjnymi jest niezwykle intuicyjne. Każde z wyświetlanych okien składa się z trzech zasadniczych części:
• paska tytułowego pełniącego rolę zarówno informacyjną jak i funkcyjną,
• piktogramowego menu bocznego pozwalającego na łatwy dostęp do wszystkich form prezentacji wyników pomiarów, sterowania statusem archiwizacji oraz menu ustawień,
• ekranu głównego służącego do prezentacji wyników pomiarów oraz wprowadzania danych.
Wykorzystywane w urządzeniu rozwijane listy pozwalają na szybki wybór odpowiednich parametrów, a klawiatura ekranowa została zaprojektowana tak, aby wprowadzanie opisów i danych nie sprawiało użytkownikowi żadnych trudności.

 

Przejrzysta prezentacja wyników:

Użytkownik ma możliwość skonfigurowania do 100 kanałów wyświetlanych. Do każdego z kanałów przypisane jest indywidualne Okno Pojedynczego Wyniku.Na ekranie tym wyświetlane są wszystkie informacje dotyczące danego pomiaru. Oprócz znajdującej się w centralnej części okna wartości bieżącej, użytkownik znajdzie tu informacje na temat stanu zaprogramowanych liczników, wartości maksymalnej i minimalnej pomiaru oraz wykres trendu. Dodatkowo użytkownik ma możliwość zdefiniowania do 6 tabel zbiorczych oraz do 6 zbiorczych wykresów trendów pozwalających na prosty podgląd i zestawienie wyników.

 

Wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda:

Tworząc nowy, wielokanałowy rejestrator elektroniczny DL7 bardzo ważne było też dla nas zapewnienie jak największego komfortu pracy z urządzeniem. O przyjaznym interfejsie i prostej obsłudze już pisaliśmy, ale to nie wszystko. Dodatkowo przyrząd wyposażony został w szereg udogodnień i dodatkowych funkcji.

Kopiowanie ustawień:
Niejednokrotnie spotykamy się wśród naszych klientów z sytuacją kiedy urządzenie obsługiwać ma właściwie tylko jedne typ czujników, a ustawienie wykorzystywanych kanałów wyświetlanych różnią się miedzy sobą tylko adresem przypisanego wejścia pomiarowego. Z myślą o takich klientach, aby przyspieszyć proces programowania ustawień, stworzyliśmy opcję Kopiuj / Wklej.
Pozwala ona na skopiowania raz utworzonych ustawień kanału i wklejenia ich do dowolnej ilości innych kanałów.

Darmowy, dedykowany program do konfiguracji:
Choć programowanie ustawień DL7 bezpośrednio z poziomu urządzenia jest naprawdę szybkie i proste, niektórzy z naszych klientów preferują pracę w zaciszu biura, jednocześnie bez konieczności wymontowywania urządzenia z obiektu.
W odpowiedzi na te oczekiwania powstał program DL7_config pozwalający na pełną konfigurację ustawień z poziomu komputera.
Interfejs programu właściwie niczym nie różni się od tego zastosowanego w samym urządzeniu. Wykorzystano te same okna i funkcje, dzięki czemu użytkownik korzystający zamiennie z obu metod bez problemu odnajdzie interesującą go funkcję.
Program ten jest całkowicie bezpłatny i dołączany na płycie wraz z pełną wersją instrukcji do każdego urządzenia.

DL7-RP:
Oprócz wspominanego wcześniej programu do konfiguracji, powstał również program DL7-RP, przeznaczony do odczytu danych archiwalnych, ich obróbki oraz wizualizacji na ekranie komputera. Program ten dostępny jest w dwóch wersjach: bezpłatnej podstawowej wersji DL7-RP, oraz wersji rozszerzonej DL7-RPplus pozwalającej dodatkowo między innymi na zapis wykresów do plików jpg, selekcje wyników pomiarów, wyznaczanie minimów, maksimów oraz wartości średnich w określonych przedziałach czasu.

Dwa kolory tła:
Choć na pierwszy rzut oka, funkcja ta, może wydawać się czysto estetyczna, niejednokrotnie urządzenia pomiarowe montowane są w miejscu w którym światło pada na ekran pod takim kontem, że odczytanie prezentowanych na nim treści zostaje utrudnione. Bardzo często, aby w znaczny sposób zniwelować negatywny wpływ złego oświetlenia wystarczy prosty zabieg, polegający na zmianie koloru tła.

 

Współpraca z programem mLog:

Program mLog jest programem ogólnego przeznaczenia umożliwiającym odczyt pomiarów bieżących i archiwizację danych z urządzeń wyposażonych w port: RS485 z protokołem Modbus RTU oraz port Ethernet z protokołem Modbus TCP. Dane są archiwizowane w bazie danych, skąd mogą być następnie odczytywane i wizualizowane w formie wykresów i tabel, a także drukowane i eksportowane do formatu CSV.

 

Czy to już koniec?

Nie. W artykule przedstawiono jedynie podstawowe informacje na temat urządzenia. Ponadto, nasze prace nadal trwają. Cały czas staramy się rozwijać naszą ofertę, dodawać nowe funkcje i udogodnienia. Nadal poszukujemy nowych sposobów jak ułatwić i uprzyjemnić naszym klientom współpracę z DL7, zwiększyć jego funkcjonalność i rozszerzyć możliwości pomiarowe. Mamy nadzieję, że nasz produkt spotka się z pozytywnym przyjęciem ze strony użytkowników. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdą Państwo szczegółowe dane techniczne rejestratora DL7 , oraz inne nasze produkty.

Czytaj także