Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-12-27 | Ostatnia aktualizacja: 2006-12-27
Zrównoważona energetyka jądrowa o krok bliżej

Zrównoważona energetyka jądrowa o krok bliżej
Z dotychczasowych rozważań Rooijen’a wynika, że zamknięty cykl paliwowy można zrealizować przy pomocy reaktora typu GFR. Reaktory prędkie chłodzone gazem to już czwarta generacja reaktorów jądrowych, znajdująca się aktualnie w fazie bardzo wczesnych projektów. Jako czynnik chłodzący GFR wykorzystywałby hel. Jego zaletą powinno być oszczędne zużycie paliwa jądrowego i niska produkcja odpadów radioaktywnych. Jednak pojawienie się technicznych możliwości pozwalających na budowę tego typu obiektów nadal pozostaje kwestią odległej przyszłości.
W badaniach nad reaktorami GFR naukowcy dążyli do opracowania zamkniętego cyklu paliwowego, w którym jako materiał rozszczepialny wykorzystywany byłby tylko uran naturalny (bez konieczności jego wzbogacania), a jedynymi odpadami byłyby produkty procesu rozszczepienia jądrowego. Uran i cięższe izotopy, takie jak pluton i ameryk, które w obecnie stosowanych reaktorach odpowiedzialne są za wysoki stopień radioaktywności odpadów, zostałyby przetworzone w reaktorze GFR i całkowicie spalone (rozszczepione). Zastosowanie w reaktorze GFR zamkniętego cyklu paliwowego pozwoliłoby zatem zmaksymalizować wykorzystanie materiału rozszczepialnego przy jednoczesnym ograniczeniu szkodliwości powstałych odpadów radioaktywnych.
Badania Rooijen’a pokazują również, że w reaktorze GFR można przetwarzać odpady z innych reaktorów starszego typu, np. LWR (reaktory z wodą lekką). Oznacza to, że reaktor GFR mógłby posłużyć jako utylizator odpadów radioaktywnych.
W swoich badaniach Rooijen oprócz możliwości zastosowania zamkniętego cyklu paliwowego skoncentrował się na kwestiach bezpieczeństwa pracy GFR. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dla reaktora GFR zaprojektowano specjalne elementy umożliwiające jego automatyczne wyłączenie w razie awarii. Rooijen poddał te elementy analizie i udowodnił, że z ich użyciem w reaktorze GFR awaria będzie przebiegać bez uszkodzenia prętów paliwowych.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Delft University of Technology, physorg.com

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-