Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-02-16 | Ostatnia aktualizacja: 2011-02-16
Zmniejszenie wydobycia węgla brunatnego zagrożeniem dla polskiej energetyki

Zmniejszenie wydobycia węgla brunatnego zagrożeniem dla polskiej energetyki
Według Stanisława Żuka, prezesa Porozumienia Producentów Węgla Brunatnego i prezesa KWB Turów, bezpieczny dla energetyki poziom wydobycia tego paliwa wynosi od 57 do 58 mln ton.
„Rzeczpospolita” informuje, że w Polsce ok. 35 proc. energii elektrycznej produkuje się z węgla brunatnego, który jest ponad trzy razy tańszy od węgla kamiennego (węgiel brunatny kosztuje ok. 200 zł za tonę, węgiel kamienny natomiast ok. 600 – 700 zł za tonę).
Gazeta pokazała też niepewną perspektywę wydobycia tego paliwa w naszym kraju. W 2023 r. zostanie zamknięta kopalnia Adamów, która nie dostała koncesji na nowe złoże Rogóźno koło Łodzi. Silny jest też opór mieszkańców przed uruchomieniem nowych istotnych dla przyszłości energetyki kopalń odkrywkowych w Legnicy (15 mld ton) i Gubinie (1,6 mld ton).
Eksperci na których powołuje się „Rzeczpospolita” uważają, że jeżeli złoża te nie zostaną zagospodarowane, węgiel brunatny przestanie być w Polsce paliwem do produkcji energii elektrycznej ok. 2040 r.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- cire.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-
-
-