Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-03-29 | Ostatnia aktualizacja: 2010-03-29
Zielonogórska elektrociepłownia rezygnuje z węgla

Zielonogórska elektrociepłownia rezygnuje z węgla
Konsorcjum wybuduje nowoczesną kotłownię wodną stanowiącą szczytowe źródło ciepła o mocy 160 MWt, w oparciu o 5 kotłów płomiennicowo-płomieniówkowych o mocy jednostkowej 32 MWt. Układ ten będzie jednym z największych tego typu w Europie. Powstaną również zbiorniki magazynowe oleju o łącznej objętości 3000 m3, wraz z instalacjami towarzyszącymi. Zasilanie dodatkowe to instalacja gazu o wydajności 30 000 m3/h.
„W ciągu dwóch lat zlikwidujemy kotły opalane węglem. W zamian ustawimy pięć kotłów olejowo – gazowych i jeden kocioł parowy rozruchowy. Zyska niebo nad miastem i wzrośnie bezpieczeństwo dostaw ciepła. Koszty inwestycji nie wpłyną na wzrost cen” - zapewnia Marian Babiuch prezes Elektrociepłowni „Zielona Góra”.
Nowy blok ma pracować w kogeneracji i zapewniać 198 MW mocy el. i 135 MW mocy cieplnej.
Obecnie produkcja w EC opiera się o blok gazowo-parowy (od 2004r.) i blok węglowy, dwie turbiny produkujące energię elektryczną o mocy 10,5 MW i 12,87 MW.
Po ukończeniu inwestycji EC Zielona Góra będzie pierwszą dużą elektrociepłownią, w której zrezygnuje się z węgla, likwidując problem utylizacji żużla i ograniczy się emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
Umowa jest warta ok. 55 mln zł i dotyczy projektu, budowy, dostawy urządzeń i wyposażenia, ich montażu i uruchomienia. Prace ruszą w kwietniu br., termin zakończenia realizacji: 30.06.2012. Dodatkowo w ciągu najbliższych kilku lat EC wyda ok. 60 mln zł na modernizację sieci cieplnej w mieście.
(mb)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Mostostal Warszawa

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-