Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-06-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-06-14
Zakończyły się badania nad błękitnym węglem
Błękitny węgiel może poprawić powietrze nawet w kotlinach
Błękitny węgiel może poprawić powietrze nawet w kotlinach

Właśnie zakończyła się badawcza część projektu, w ramach którego opracowywana jest technologia pozyskiwania energii z niskoemisyjnego paliwa zwanego błękitnym węglem. Paliwo to powstaje w procesie częściowego odgazowania naszego krajowego węgla kamiennego.

Nad wynalazkiem pracowali naukowcy z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. "Wspólnie z naszym partnerem przemysłowym - firmą Polchar z Pomorza - jesteśmy przygotowani do budowy instalacji przemysłowej do produkcji błękitnego węgla na południu Polski" - mówi dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Produkt jest adresowany do tych wszystkich, którzy korzystają ze starego typu urządzeń grzewczych z ręcznym zasypem węgla, nie posiadają kotłów retortowych, nie stać ich na ogrzewanie Technologia produkcji i elementy ekologiczne są już dopracowane. Błękitny węgiel może stać się doskonałym rozwiązaniem dla Polski na najbliższe 10-15 lat.

"Polska - dodaje Sobolewski - niestety jest zaliczana aktualnie do krajów tzw. ubóstwa energetycznego. Z tego względu nie wcześniej niż ok. 2030 r. w kraju będzie dostateczna ilość ciepła systemowego, także w ramach gospodarki prosumenckiej. Wzrośnie też zużycie gazu do ogrzewania mieszkań i osiedli. Szybki rozwój gospodarczy kraju doprowadzi do zmian systemowych w sposobie ogrzewania naszych domów. Głęboko w to wierzę. Tak będzie za 15 lat - problem w tym, jak te 15 lat przetrwać z zanieczyszczonym niską emisją powietrzem. Musimy poprawić stan naszego powietrza jak najszybciej, ale tylko w ramach rozwiązań uwzględniających stan zamożności społeczeństwa. To jest bardzo istotne wyzwanie dla naszych władz."

Dr Sobolewski sugeruje, by w pierwszym roku funkcjonowania takiego programu środki skierować do uzdrowisk. Wbrew licznym obawom potrzeba na to tylko ok. 1 do 1,5 mln zł na uzdrowisko.

Testy błękitnego węgla przeprowadzone w Krakowie zakończyły się pełnym sukcesem. Jednak w 700-tysięcznym mieście funkcjonowanie zaledwie kilkuset palenisk zasilanych paliwem bezdymnym nie zmieni w zauważalnym stopniu stanu atmosfery lokalnej. Niezbędne są w tym przypadku bardziej złożone rozwiązania.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
nettg.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także