Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-14
Zagospodarują Elektrociepłownię Szombierki?
Elektrociepłownia Szombierki jest unikatowym obiektem w skali kraju.
Elektrociepłownia Szombierki jest unikatowym obiektem w skali kraju.

Samorządowcy Górnego Śląska zastanawiają się nad przyszłością Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Wśród branych pod uwagę pomysłów są centrum kultury oraz centrum nauki.

Elektrociepłownia Szombierki powoli przechodzi do historii. W tym roku w zakładzie ma się zakończyć produkcja energii. Samorządowcy Bytomia nie chcą jednak by zabytkowy kompleks budynków elektrociepłowni po prostu niszczał. Fortum będący obecnie właścicielem zakładu zapewnia, że chce udostępnić elektrociepłownię dla potrzeb kulturalno-oświatowych lokalnej społeczności. Formalnie EC Szombierki wciąż jest obiektem przeznaczonym do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Problem w tym, że władze Bytomia i województwa Śląskiego przyznają, że nie stać ich na rewitalizację zabytkowego obiektu. Władze Bytomia chciałyby utworzenia w EC Szombierki placówki badawczo-rozwojowej Śląskiego Centrum Nauki (ŚCN). Miasto chce przekonać do swojego pomysłu różne organizacje zorganizowały w elektrociepłowni warsztaty poświęcone przyszłości zakładu. Wzięli w niej udział nie tylko śląscy samorządowcy ale również przedstawiciele Fortumu, Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego i naukowcy z Politechniki Śląskiej i Głównego Instytutu Górnictwa.

Samorządowcy chcą by rewitalizacja EC Szombierki dała impuls do rewitalizacji całego miasta. Liczą tutaj na wsparcie z funduszy centralnych oraz europejskich. Bytomiowi w jego planach związanych z ŚCN może jednak przeszkodzi to, że podobna inicjatywa jest już w planach województwa śląskiego. Inwestycja ma jednak zostać zrealizowana w Parku Śląskim w Chorzowie.

Elektrociepłownia Szombierki jest jedną z najdłużej działających elektrociepłowni na terenie Polski. Oddano ją do użytku w 1920 r. W okresie międzywojennym była to jedna z największych elektrociepłowni w Europie. W styczniu 2011 r. zakład przejął Fortum Heat Polska. Finowie powoli wygaszają produkcję w EC Szombierki. Całkowicie ma się ona zakończyć w tym roku. Zakład natomiast był przez Fortum wykorzystywany częściowo. Produkcję w Szombierkach uruchamiano tylko w razie potrzeby np.: w okresach większego zapotrzebowania na ciepło czy w czasie remontów w Elektrociepłowni Miechowice. Zakład może się pochwalić dwoma kotłami - WR-25 i OR-32 oraz jednym turbozespołem. Moce EC Szombierki to elektryczna 8,8 MWe i cieplna 29 MWt. Kompleks elektrociepłowni uznawany jest za „perłę" architektury przemysłowej i znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
fortum.pl/ slaskie.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także