
16 października nastąpiło podpisanie aktu erekcyjnego i wbudowanie kamienia węgielnego pod powstającą przy ulicy Ceramicznej w Toruniu elektrociepłownię gazową. Inwestycja EDF warta jest 550 mln zł. Obiekt powinien być gotowy w połowie 2017 roku.
Elektrociepłownia ma spełniać wszystkie normy środowiskowe i produkować tanie ciepło, dzięki nowoczesnym, efektywnym technologiom. Przez dwa lata nowy zakład ma działać razem ze starymi urządzeniami, które z czasem zostaną wyłączone.
Na nową jednostkę będą się składały dwie turbiny gazowe oraz w sumie sześć różnego rodzaju kotłów wodnych. Zastąpią one wysłużone działające obecnie kotły węglowe. Pozwolą one na produkcję 330 MWt energii cieplnej i 100 MWe elektrycznej.
"Technologia kogeneracji ma to do siebie - mówi mówi prezes EDF Toruń Robert Kowalski - że z jednego źródła paliwa wytwarzamy dwa produkty: ciepło i energię elektryczną. Jest ona dużo efektywniejsza od produkcji wyłącznie ciepła, którą mamy dzisiaj. Lepsza z punktu widzenia ekonomicznego, ale przede wszystkim środowiskowego, bo ekologia nabiera tu kluczowego znaczenia dla przyszłości naszych energetycznych aktywów."
Miasto posiada 4,5% udziałów w spółce EDF Toruń. Partnerem finansowym przy budowie elektrociepłowni są Polskie Inwestycje Rozwojowe. Nowa elektrociepłownia ma zaspokajać zapotrzebowanie Torunia na energię co najmniej przez 25 lat.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pomorska.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-