
Białystok chce sprywatyzować Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Pomysłowi sprzeciwiają się związki zawodowe i opozycyjni radni miejscy. Trwa przy tym zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum lokalne w tej sprawie. W takiej sytuacji Prezydent miasta postanowił uruchomić kampanię informacyjną.
W Białymstoku tamtejszy magistrat postanowił wyjaśnić mieszkańcom dlaczego zdecydował się na prywatyzację Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. W tym celu rozpoczął akcję informacyjną „10 prawd o sprzedaży udziałów MPEC". Władze miasta odpowiadając na pytania dotyczące przyszłości spółki wyjaśniają, że „MPEC potrzebuje inwestora, który zagwarantuje stabilny rozwój przedsiębiorstwa, czyli:
- zapewni białostoczanom bezpieczne i pewne dostawy energii cieplnej;
- przeprowadzi w spółce niezbędne, ale kosztowne inwestycje w nowoczesne, oszczędne technologie;
- dostosuje MPEC do wymogów ochrony środowiska;
- wyremontuje sieć i węzły cieplne, które powstały kilkadziesiąt lat temu
- zracjonalizuje koszty działalności spółki;
- stworzy atrakcyjne miejsca pracy".
Urząd miasta wskazuje, że pieniądze ze sprzedaży MPEC pozwolą na sfinansowanie kolejnych inwestycji w mieście. - Środki ze sprzedaży przedsiębiorstwa pozwolą realizować planowane inwestycje szybciej i taniej. Jednocześnie, dochód ze zbycia udziałów umożliwi ograniczenie kredytów i związanych z nimi odsetek, niezbędnych do sfinansowania planów rozwojowych miasta. Mniejszy dług da większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom Białegostoku – czytamy na stronie internetowej Białegostoku. Nieoficjalnie mówi się, że samorządowcy liczą na 200-300 mln zł ze sprzedaży spółki. Pieniądze z prywatyzacji miałyby pozwolić na realizację takich przedsięwzięć jak budowa zachodniej obwodnicy miejskiej, budowa Muzeum Pamięci Sybiru, budowa hali widowiskowo–sportowej czy rewitalizacja bulwarów nad rzeką Białą. Jednocześnie magistrat zapewnia, że zmiana właściciela MPEC-u nie spowoduje szybkich i dużych podwyżek cen ciepła.
Władze miasta wyjaśniają także, iż przy wyborze inwestora najważniejsze będą zaproponowana przez niego cena kupna oraz zakres i wartość inwestycji, do których się zobowiąże. - Duże znaczenie będą miały także zobowiązania inwestora zapewniające pracownikom przedsiębiorstwa stabilną pracę i uzyskanie przez nich wymiernych korzyści w związku ze zmianą właściciela udziałów spółki – zaznacza dodatkowo białostocki Magistrat.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- bialystok.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sterowanie Węzłem Cieplnym w Rabczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Rabczańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Rabce-Zdroju rozpoczęła swoją działalność w marcu 1954 r. Pierwsze...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl