
Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle chcą by w nowej elektrociepłowni wykorzystywano gaz ziemny i węgiel kamienny. Odpowiednie rekomendacje w tej kwestii przedstawił zarząd spółki.
Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle chcą zbudować nową elektrociepłownie na swoje potrzeby. W 2016 roku wygasa pozwolenie środowiskowe dla obecnie funkcjonującej elektrociepłowni. W takiej sytuacji ZAK chce zainwestować w nowy zakład spełniający wysokie wymagania Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska. Inwestycja ma być wspólnym przedsięwzięciem ZAK oraz spółki PGNiG Termika. Nowa elektrociepłownia ma zostać uruchomiona w 2016 r. Inwestycja będzie realizowana w kilku etapach i ma pochłonąć ok 300 mln zł. EC Kędzierzyn według wstępnych założeń ma dysponować mocą zainstalowaną rzędu 170 MW – 200 MW. Jako paliwo dla elektrociepłowni wskazywano gaz. Pod koniec sierpnia Grupa Azoty Tarnów (do której należy ZAK) zaczęła kwestionować opłacalność uruchomienia jednostki na gaz w sytuacji gdy ceny tego surowca są niestabilne. Teraz zarząd ZAK przedstawił swoje rekomendacje.
Według zaleceń zarządu w nowej elektrociepłowni miałby powstać układ szczytowo-rezerwowy wykorzystujący gaz ziemny, kocioł parowy na węgiel kamienny oraz turbozespół upustowo – kondensacyjny. - Decyzja o wykorzystaniu węgla jako paliwa dla nowej elektrociepłowni opiera się głównie na wskaźnikach ekonomicznych i zasadności biznesowej, jak również kwestii logistyki. Koszt węgla jest niższy niż koszt gazu, dodatkowo spółka posiada infrastrukturę kolejową, co definiuje efektywną i nieograniczoną w mocach logistykę. Potencjał ilościowy w górnictwie pozwala zakładać bezpieczeństwo przyszłościowego pokrywania zapotrzebowania ZAK S.A. na ten surowiec – wyjaśnia Adam Leszkiewicz, prezes zarządu ZAK w komunikacie spółki. - Analizując wahania cen węgla na rynkach światowych, notujemy względną stabilizację cenową. Dodatkowo, opłaty za emisję CO2 oscylują na racjonalnym poziomie, nie wpływając znacząco na koszty wytwarzania ciepła. Istniejąca infrastruktura dla gazu ziemnego pozwoli na zwiększony pobór gazu i wykorzystanie tego surowca w nowym układzie szczytowo – rezerwowym - dodaje.
Przypomnijmy, że inwestycja w Kędzierzyn-Koźlu ma być realizowana przez powołaną do tego celu spółkę Elektrociepłownia Kędzierzyn. W maju tego roku do UOKiK trafił wniosek o sprawdzenie czy nowa inicjatywa nie naruszy zasad wolnej konkurencji. Urząd uznał, że nie ma takiego zagrożenia. „W wyniku koncentracji PGNiG Termika obejmie 80 proc. udziałów a ZAK 20 proc. udziałów w spółce Elektrociepłownia Kędzierzyn, która będzie wytwarzać energię elektryczną i cieplną w nowo wybudowanym na terenie ZAK bloku gazowo-parowym" – można było w sierpniu przeczytać w informacji UOKiK.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zak.eu

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
węgiel jest OK
Węgiel nie oznacza od razu nieekologiczności. Nie dajmy się zwariować.