Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-01-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-01-04
W styczniu Polacy przeprowadzą próbę podziemnego zgazowania węgla
Jak informuje PAP w serwisie Nauka w Polsce, pod koniec stycznia 2010 roku naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach zamierzają przeprowadzić pilotażową próbę podziemnego zgazowania węgla. To część rozpoczętego 2 lata temu międzynarodowego projektu HUGE (Hydrogen-oriented Underground Coal Gasification for Europe), którego celem jest podziemne zgazowanie węgla, ukierunkowane na pozyskanie wodoru.

GIG pracuje też nad podobnym projektem na większą skalę, w warunkach czynnej kopalni. Próba zgazowania węgla w podziemnym złożu odbędzie się w należącej do GIG Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie.

"Przygotowujemy się do prawdziwej podziemnej próby zgazowania. Budujemy infrastrukturę, składającą się na georeaktor, oraz dopracowujemy wszystkie elementy potrzebne do tego, by proces mógł przebiec bezpiecznie, m.in. system monitoringu i system podawania mediów" - mówi kierownik Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza w GIG, doc. Krzysztof Stańczyk.

Georeaktor to część złoża węgla zlokalizowana kilkadziesiąt metrów pod ziemią, gdzie znajduje się ok. 25 ton surowca. W miarę dostarczania przez specjalnie wykonany odwiert odpowiednich czynników (tlenu i związków chemicznych), w georeaktorze będą zachodzić reakcje, których produktem będzie gaz odprowadzany na powierzchnię drugim odwiertem. Gaz będzie można wykorzystać do produkcji energii, dalszej obróbki chemicznej lub wytwarzania wodoru.

Program pilotażu przewiduje zgazowanie ok. 50 kg węgla na godzinę. Wydajność nie jest na razie priorytetem badań. Póki co chodzi przede wszystkim o przetestowanie metody i skuteczności podziemnego zgazowania.

Naukowcy oceniają, że w przyszłości do otrzymania z węgla energii i ciepła, nie trzeba będzie wydobywać go na powierzchnię - bezpieczniej i taniej można go zmienić pod ziemią w gaz służący do produkcji prądu, a w przyszłości także wodoru. Zaletą takiego rozwiązania jest brak zagrożeń, na które narażeni są górnicy w tradycyjnych kopalniach. Węgiel możnaby zgazowywać tam, gdzie wydobycie jest zbyt niebezpieczne lub zbyt trudne i kosztowne ze względu na warunki geologiczne.

Projekt HUGE to pierwsze tego typu przedsięwzięcie od kilkunastu lat, które otrzymało unijne dofinansowanie - ponad 3,1 mln euro. GIG jest koordynatorem projektu, w którym uczestniczy 11 partnerów z Polski, Niemiec, Holandii, Belgii, Czech, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Jeżeli pilotaż się powiedzie, GIG chciałby testować podziemne zgazowanie na większą skalę. Instytut zgłosił swój projekt do konkursu w tej dziedzinie, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Gdy projekt będzie zaakceptowany, dalsze badania nad zgazowaniem byłyby prowadzone, kosztem ok. 30 mln zł, 400 metrów pod ziemią, w jednej z kopalń należących do Katowickiego Holdingu Węglowego.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP Nauka w Polsce
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także