
Warszawska elektrociepłownia Żerań wzbogaci się o nowy blok gazowo-parowy. PGNiG Termika wybrała już wykonawców - będzie nim konsorcjum Polimex-Mostostal i Mitsubishi Hitachi. Inwestycja kosztować będzie ok. 1,5 mld zł.
Dzięki budowie nowego kotła o mocy 420-490 MWe w żerańskiej elektrociepłowni będzie można wycofać z eksploatacji najstarsze kotły węglowe. Nowa inwestycja ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji warszawskiej.
Blok będzie się składał z turbiny gazowej, tzw. kotła odzyskowego i turbiny parowej. Wykonawca ma przeprowadzić konieczne prace budowlane, zaprojektować, uruchomić i przekazać do eksploatacji blok wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi, przeszkolić personel PGNiG Termika, wreszcie zapewnić serwis wybranych urządzeń bloku.
"Budowa bloku gazowo–parowego w Elektrociepłowni Żerań - mówi Anna Czyż, rzeczniczka spółki PGNiG Termika - ma decydujące znaczenie ze względu na konieczność ograniczenia emisji spalin oraz z uwagi na potrzebę zaopatrzenia Warszawy w ciepło. Zgodnie z planem przekazanie do eksploatacji ma nastąpić w 2020 roku."
Po raz ostatni nowy blok energetyczny uruchomiono w Warszawie w 1997 roku. Był to tzw. kocioł fluidalny, który wybudowano również na Żeraniu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- forsal.pl, wyborcza.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Rola nowoczesnej diagnostyki w prognozowaniu remontu turbin parowych
Diagnostyka każdej eksploatowanej maszyny polega na bieżącej ocenie stanu technicznego łącznie z ustaleniem źródeł niedomagań i przyczyn stanów...
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl