
Odlewnia Volkswagena w Poznaniu wraz z firmą Veolia rozpoczęły prace nad projektem odzysku ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego. Ciepła z zakładu Volkswagena ma wystarczyć do ogrzania ponad 30 budynków.
Do odzyskiwania ciepła ma posłużyć technologia firmy Atlas Copco. Ciepło emitowane przez sprężarki w Odlewni Volkswagena zostanie przeprowadzone poprzez węzeł cieplny Veolii bezpośrednio do miejskiego systemu ciepłowniczego. W efekcie produkcja dwutlenku węgla obniży się o 2014 ton rocznie oraz zaoszczędzone zostanie 17 milionów litrów wody (co odpowiada rocznemu zużyciu przez 80 czteroosobowych rodzin) i blisko 40 000 GJ energii.
"Odzysk ciepła z przemysłu - mówi Gérard Bourland, Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce - i skierowanie go bezpośrednio do odbiorców ciepła systemowego w mieście doskonale wpisuje się promowaną przez polski rząd i realizowaną przez Veolię koncepcję budowania gospodarki o obiegu zamkniętym."
Pomysł na współpracę między Volkswagenem i Veolią zrodził się już w 2011 roku. Od tamtego czasu firmy zbudowały m.in. dwa węzły ciepłownicze oraz blisko 2 km rurociągów o objętości kilkunastu metrów sześciennych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl