Powrót do listy komunikatów Dodano: 2015-07-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-07-13
Uziemiony silnik odrzutowy od GE dostarcza energię dla największego szpitala na świecie
Elektrownia, jaką TECO zbudowało dla Texas Medical Center
Elektrownia, jaką TECO zbudowało dla Texas Medical Center

Turbiny gazowe pochodzenia lotniczego od GE zapewniają rezerwę zasilania, ciepło i chłodzenie szpitalowi Texas Medical Center. Mowa o zmodyfikowanej konstrukcji silnika odrzutowego, który zasila wiele modeli Boeinga 747, w tym samolot Air Force One. Rozwiązanie zostało w czerwcu wyróżnione prestiżową nagrodą ENERGY STAR CHP, przyznawaną najlepszym instalacjom kogeneracyjnym w USA.

Z tej samej technologii korzystał też Uniwersytet Princeton podczas huraganu Sandy, a jednostki o nazwie TM2500 trafiły na Saharę i dostarczają energię dla pustynnych obszarów Algierii i Egiptu. Znajdujące się w Houston Texas Medical Center (TMC) zajmuje obszar przeszło o połowę większy od nowojorskiego Central Parku, przyjmuje 7 milionów pacjentów rocznie, a pracujący tam lekarze przeprowadzają 1000 operacji dziennie. Od wielu lat właściciele dużych elektrowni i organizacje obywatelskie alarmowały o ryzyku regularnych przerw w dostawie energii, wzywając władze stanowe do modernizacji sieci energoelektrycznej i zbudowania nowych mocy wytwórczych. W 2009 roku, w porozumieniu ze swoim partnerem - Thermal Energy Corp. (TECO) - TMC postanowiło skorzystać z nietypowego ozwiązania, które miało zapewnić placówce rezerwę zasilania, ciepło i chłodzenie. Mowa o zmodyfikowanej konstrukcji silnika odrzutowego, który zasila dziś wiele modeli Boeinga 747, w tym prezydencki samolot Air Force One.

Ryzyko się opłaciło. W wyniku zastosowanej technologii, TCM już od ponad pięciu lat ma zapewnione rezerwowe źródło zasilania, ciesząc się jednocześnie niezawodnymi dostawami energii dla swoich układów klimatyzacyjnych i systemów ogrzewania. Rozwiązanie doceniła Federalna Agencja Ochrony Środowiska przyznając TECO prestiżową nagrodę ENERGY STAR CHP, przyznawaną najlepszym instalacjom kogeneracyjnym w USA.

Turbina gazowa pochodzenia lotniczego LM6000 powstała na bazie konstrukcji odrzutowego silnika GE o nazwie CF6-80, jednego z pierwszych silników odrzutowych o dużym stosunku przepływowości. GE nazwało technologię turbinami gazowymi pochodzenia lotniczego. Jednostka pracująca dla TECO może wyprodukować dla szpitala 48 megawatów energii elektrycznej, a także dostarcza mu parę i ciepłą wodę, dzięki czemu placówka ma zapewniony chłód w lato i ciepło w zimie. Podobnie jak samolot rozgrzewa swoje silniki tuż przed startem, turbiny pochodzenia lotniczego są w stanie osiągnąć pełną moc w nie więcej niż 10 minut.

To czyni je niezwykle pomocnymi podczas przerw w dostawach prądu gdy zachodzi nagła potrzeba przejęcia obciążenia, a także w lato, gdy wszyscy włączają swoje klimatyzatory i zapotrzebowanie na energię elektryczną szybuje w górę.

Zwarta konstrukcja turbin gazowych pochodzenia lotniczego pozwala załadować je na przyczepę i wysłać wszędzie tam, gdzie energia jest pilnie potrzebna. O skuteczności technologii mógł przekonać się Uniwersytet Princeton, który skorzystał z rozwiązania podczas huraganu Sandy - podczas gdy miasto pogrążyło się w ciemności, kampus mógł cieszyć się nieprzerwaną dostawą prądu i ciepła. Jednostki o nazwie TM2500 trafiły także na Saharę i dostarczają energię dla pustynnych obszarów Algierii i Egiptu.

Oprócz dostaw niezawodnej energii, turbina pozwoliła TECO ograniczyć emisje dwutlenku węgla o przeszło 32.000 ton rocznie, jest to odpowiednikiem ilości emisji produkowanych przez 4000 samochodów.

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
Grayling Poland
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także