
7 kwietnia Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową. Wprowadza ona obowiązek wymiany kotłów c.o. oraz zakaz palenia mułem, flotokoncentratem, węglem brunatnym i mokrym drewnem od 1 września. Jest to druga taka ustawa w naszym kraju po małopolskiej.
Władze województwa oszacowały, że działania przewidziane uchwałą, czyli przede wszystkim wymiana instalacji, będą kosztowały ok. 6-7 mld zł w ciągu 10 lat. Marszałek województwa Wojciech Saługa podkreślił, że uchwała antysmogowa to krok w dobrym kierunku, ale potrzebne są także konkretne działania władzy centralnej.
"Domagajmy się od rządu zakazania sprzedaży odbiorcom indywidualnym mułów czy flotokoncentratów i wprowadzenia norm na kotły ekologiczne - mówi Saługa. To wszystko jest w kompetencjach rządu."
Wszyscy, którzy planują instalację urządzeń grzewczych po 1 września, zobowiązani są do zakupu minimum klasy 5. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.
Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia „Ambient Air Pollution Database 2016" wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce, z czego aż 10 leży w województwie śląskim.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- radioem.pl, rmf24.pl, eska.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Ogrzewanie domu płynnym gazem - sprawdź zalety takiego rozwiązania
Jeśli jesteś na etapie budowania domu lub taka inwestycja jest w Twoich planach, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem systemu ogrzewania. Obok...
-
-
-