
Uruchomienie największej w kraju elektrociepłowni gazowej w Stalowej Woli (Podkarpackie) opóźni się o około 4 miesiące. Warta 1,6 mld zł inwestycja ma być gotowa dopiero pod koniec października.
Jak poinformował rzecznik Elektrociepłowni Stalowa Wola Marek Chmiel, opóźnienie wynika z problemów, jakie miał wykonawca z dostarczeniem na plac budowy turbiny i generatora. Turbina została wyprodukowana we Francji w czerwcu 2013 r., a stojan jej generatora w Stanach Zjednoczonych. Transport urządzeń trwał 14 miesięcy.
Turbina najpierw zgodnie z harmonogramem została przetransportowana z francuskiej miejscowości Belford do portu w Gdańsku, gdzie przeładowano ją na barki rzeczne. Prowadzony Wisłą konwój musiał jednak zatrzymać się na wiele tygodni w Dęblinie z powodu niskiego poziomu wody.
Elektrociepłownia w Stalowej Woli jest wspólnym projektem Tauronu i PGNiG. Jednostka będzie wytwarzać prawie 450 MW energii elektrycznej i 240 MW energii cieplnej.
Wykonawcą jest hiszpańska firma Abener (należąca do międzynarodowej grupy Abengoa). Umowa została podpisana w kwietniu 2012 r. Blok gazowo-parowy będzie produkował w wysokosprawnej kogeneracji energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Szacuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie ok. 3,5 tys. GWh energii elektrycznej, zużywając 600 mln m3 gazu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
lolek
Sr(...) w banie a nie przedłużony transport urządzeń...