Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-10-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-10-06
Termika zmodernizuje swoje dwie elektrociepłownie
EC Żerań czeka na nowy odcinek gazociągu.
EC Żerań czeka na nowy odcinek gazociągu.

PGNiG Termika planuje modernizacje elektrociepłowni Pruszków oraz Żerań. Oba zakłady zostaną wyposażone w jednostki opalane gazem w miejsce starych wykorzystujących węgiel

PGNiG Termika podpisała Polską Spółką Gazownictwa umowy o przyłączenie do sieci gazowej dwóch elektrociepłowni - Pruszków i Żerań. - Nowe inwestycje PGNiG Termika wpisują się w realizację strategii miksu paliwowego wykorzystywanego przez PGNiG Termika. Gaz to paliwo ekologiczne, jego spalanie pozwala ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, całkowicie eliminuje również emisję związków siarki i pyłów. W tym kierunku zamierzamy się rozwijać – wyjaśnia Andrzej Gajewski, prezes Termiki. By dostarczyć gaz do elektrociepłowni Pruszków i Żerań zbudowane zostaną nowe odcinki gazociągu o długości 1,8 km.

Wspomniana umowa związana jest z planowanymi modernizacjami tych zakładów. W Elektrociepłowni Pruszków część starych kotłów węglowych zostanie zastąpionych jednostkami gazowymi wytwarzającymi prąd i ciepło w skojarzeniu. - Będą to silniki gazowe o mocy 11 MWe / 11 MWt. Szacowany roczny wolumen gazu, który będzie zużywany przez układ, to 21 mln metrów sześciennych – wyjaśnia Termika. W EC Pruszków powstanie natomiast gazowo-olejowa kotłownia szczytowa o mocy około 390 MWt. Zastąpi ona stare kotły węglowe z lat 60-tych. Roczne zużycie gazu ma zaś wynieść ok. 20 mln metrów sześciennych. - Umowa z PSG zapewni możliwość dostaw paliwa do chwili ukończenia przez PGNIG TERMIKA budowy gazociągu wysokiego ciśnienia Rembelszczyzna – Żerań. Gazociągiem tym od roku 2018 Gaz-System – którego przedstawiciele również uczestniczyli w podpisaniu umów – będzie dostarczał paliwo do planowanego bloku gazowo-parowego o mocy 450 MWe i 300 MWt – zaznacza Termika.

EC Żerań powstała w 1954 r. - Elektrociepłownia Żerań dysponuje mocą cieplną o wartości 1580 MW i elektryczną o wartości 386 MW, co oznacza, że moglibyśmy ogrzać około 40% budynków w Warszawie i zaświecić około 5 800 000 żarówek o mocy 60 W – chwali się Termika. Zakład posiada dwa kotły fluidalne, pięć kotłów parowych, cztery kotły wodne oraz osiem turbozespołów ciepłowniczych, w tym jeden turbozespół przeciwprężny. Elektrociepłownia Pruszków istnieje zaś od 1914 r. Wtedy działała jako elektrownia, a w latach 50-tych przekształcono ją w elektrociepłownię. Dzisiaj ma ona moc cieplną 186 MWt oraz elektryczną 9,1 MWe.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
termika.pgnig.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także