Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-11
Tauron nie rezygnuje z CCS
Tauron nadal jest zainteresowany technologiami CCS.
Tauron nadal jest zainteresowany technologiami CCS.

Tauron zdecydował się kontynuować prace na technologiami wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin. Współpracuje w tym zakresie z naukowcami z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Tauron jako jedyny w Polsce inwestuje w technologie wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin. Dwie pilotażowe instalacje zamontowano w Elektrowni Łaziska oraz Elektrowni Łagisza. Z tego też względu koncern we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą zorganizował pierwszą w kraju konferencję poświęconą technologiom CCS w energetyce. - Testy w warunkach przemysłowych pozwalają określić wpływ podstawowych parametrów pracy na sprawność procesu, dają możliwość uzyskania wiedzy technicznej i danych w czasie rzeczywistym. Wyniki prowadzonych badań przyczynią się do optymalizacji układów usuwania CO2 ze spalin oraz opracowania założeń procesowych do budowy tego typu instalacji w większej skali – mówi Stanisław Tokarski, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie.

W elektrowni Łaziska działa instalacja aminowego usuwania CO2 ze spalin. W Łagiszy natomiast pracuje instalacja sekwestrującą CO2 ze spalin metodą zmiennociśnieniową. Inwestycja w Łaziskach powstała we współpracy z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla (ICPW). - Skala instalacji pilotowej – pobór spalin 200 m3n/h (zawierających ok. 13% obj. CO2) z klasycznego bloku węglowego pozwala na usunięcie CO2 w ilości ok. 50 kg/h, co daje ok. 1,2 tony wydzielanego dwutlenku węgla na dobę – objaśnia ICPW.

W Polsce wszyscy poza Tauronem wycofali się z prac nad technologiami CCS. Gdy Komisja Europejska tworzyła listę demonstracyjnych instalacji CCS, które miały uzyskać wsparcie unijne, z Polski znalazły się na liście projekty Elektrowni Bełchatów, Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Vattenfall. Wszyscy jednak wycofali się z tych pomysłów ze względu na koszta. Zdaniem ekspertów CCS stałoby się opłacalne gdyby cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla przekroczyła 65 euro za tonę. Tymczasem cena ta oscyluje obecnie wokół 5 euro za tonę.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
tauron-pe.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także