Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-06-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-06-01
Tarnobrzeg bez smogu
od lewej- Zdzisław Horwat i Władysław Ortyl
od lewej- Zdzisław Horwat i Władysław Ortyl

Ochrona środowiska to nie moda. W Grupie Kapitałowej ECO to zadanie realizowane konsekwentnie od wielu lat. Efekt ekologiczny działań inwestycyjnych i modernizacyjnych prowadzonych przez spółki Grupy ECO z roku na rok rośnie.

Realizacja zadań modernizacyjnych w zakresie sieci ciepłowniczych i węzłów cieplnych to jednak temat stosunkowo trudny. Stanowi wyzwanie zarówno organizacyjne, jak i ekonomiczne.

Już w 2016 roku ECO Tarnobrzeg jako partner wiodący, wspólnie z Tarnobrzeską Spółdzielnią Mieszkaniową oraz Spółdzielnią Mieszkaniową „Siarkowiec" zgłosili do konkursu ogłoszonego przez Zarząd Urzędu Marszałkowskiego w ramach RPO WP, a dotyczącego dofinansowania do modernizacji sieci cieplnych i likwidacji węzłów grupowych, wniosek pn. „Modernizacja infrastruktury ciepłowniczej w Tarnobrzegu". W ramach jego realizacji około 10 km starych rur ciepłowniczych zastąpią nowe rury preizolowane, zlikwidowanych zostanie 10 grupowych węzłów cieplnych, w miejsce których powstanie około120 węzłów indywidualnych.

Wniosek uzyskał najwyższą ocenę merytoryczną jednak podpisanie umowy na dofinasowanie projektu zostało uwarunkowane uzyskaniem zgody Komisji Europejskiej na jego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Tarnobrzeski system ciepłowniczy nie uzyskał jeszcze statusu systemu efektywnego energetycznie i jako taki nie kwalifikował się wprost do przyznania wsparcie z Unii Europejskiej.

Ostatecznie zgoda została przyznana, a 27 maja 2021 roku umowę na dofinansowanie modernizacji infrastruktury ciepłowniczej w Tarnobrzegu podpisali Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Prezes Zarządu ECO Tarnobrzeg Zdzisław Horwat. Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia z faktu podpisania umowy:

- Cieszę się, że poprzez podpisanie tej umowy finalizujemy dziś proces, który towarzyszył temu projektowi od 2016 roku. Jestem przekonany, że inwestycje proekologiczne, które firma będzie dokonywać w Tarnobrzegu dzięki temu projektowi, przełożą się na czystsze środowisko i zmniejszenie kosztów, a tym samym oszczędność energii i pieniędzy – powiedział Władysław Ortyl.

Modernizacja sieci ciepłowniczej w Tarnobrzegu przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o około 2000 ton/rok oraz zmniejszenia innych substancji zanieczyszczających. Dodatkowo realizacja inwestycji umożliwi zmniejszenie strat ciepła z 30 000 GJ do 7 500 GJ rocznie.

- Nasza partnerska inwestycja znakomicie wpisuje się także w założenia programu realizowanego przez Miasto Tarnobrzeg p.n. „Tarnobrzeg bez smogu" – mówi Zdzisław Horwat Prezes Zarządu ECO Tarnobrzeg – dwufunkcyjne indywidualne węzły cieplne, które powstaną w ramach tej inwestycji pozwolą tarnobrzeżanom na przyłączanie ciepłej wody z naszego systemu. W wyniku realizacji naszych prac zostanie zlikwidowanych ok. 1700 piecyków gazowych. To znacząco zwiększy bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców miasta Tarnobrzeg korzystających z naszych usług.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 19, 6 mln złotych, z czego niemal 10 mln złotych to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt zostanie zrealizowany do czerwca 2023 roku.

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Źródło:
Energetyka Cieplna Opolszczyzny S A.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także