Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-05-06 | Ostatnia aktualizacja: 2008-05-06
Stawiamy na węgiel

Stawiamy na węgiel
Według wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka energia z węgla jest obecnie najbardziej konkurencyjna pod względem ceny. – Polska potrzebuje inwestycji w zgazowanie węgla, a w dłuższej perspektywie w jego upłynnianie. Jesteśmy także zainteresowani wdrażaniem w Polsce unijnych instalacji CCS (Carbon Cupture and Storage) do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla – powiedział wiceszef rządu.
Podkreślił także znaczenie czystych technologii węglowych dla środowiska naturalnego i konieczność ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. – Rozwój gospodarczy i techniczny może przyczyniać się do obniżania zużycia energii, a nie degradacji środowiska – powiedział premier Pawlak. – Należy również zwrócić uwagę na rozwój odnawialnych źródeł energii, a także biopaliw i geotermii – dodał.
Wicepremier Pawlak przypomniał, że obecnie 20 proc. w bilansie energetycznym Polski stanowi ropa naftowa. – W przypadku tego surowca mamy pełną swobodę zakupu. Ropa może być sprowadzana ropociągiem „Przyjaźń” ze Wschodu lub za pomocą Naftoportu w Gdańsku – powiedział premier Pawlak.
Przypomniał także o podpisanym w lutym br. porozumieniu Polski, Łotwy, Litwy i Estonii w sprawie gazociągu Amber, który drogą lądową mógłby transportować rosyjski gaz. – Decyzje polityczne zapadły, teraz nie ma przeszkód, aby w projekt Amber zaangażowały się firmy – wyjaśnił wiceszef rządu. Podkreślił, że Amber jest o 50 proc. tańszy i bezpieczniejszy ekologicznie niż planowany Gazociąg Północny.
Na zakończenie wicepremier przypomniał o planowanym w grudniu br. szczycie klimatycznym COP 14 w Poznaniu. – Przed szczytem planujemy nieformalne spotkanie szefów resortów gospodarczych, podczas którego omówiona zostanie idea globalnych porozumień sektorowym w przemyśle energochłonnym, głównie stalowym, cementowym i aluminiowym – podsumował Waldemar Pawlak.
Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filarem bezpiecznej Europy” została zorganizowana przez Instytut Studiów Strategicznych i Fundację Rozwoju Nauk Materiałowych. Obok wicepremiera Waldemara Pawlaka, wzięli w niej także udział Anna Szymańska-Klich, prezes zarządu Instytutu Studiów Strategicznych oraz Wojciech Heydel, p.o. prezesa zarządu PKN Orlen.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mg.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Drugie życie biurowców – inteligentna modernizacja zmniejsza koszty...
Z tegorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem pod względem liczby certyfikowanych...
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl