Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-04-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-04-24
Sezon grzewczy cały rok?
PEC-e przekonują do korzystania z ciepła systemowego przez cały rok.
PEC-e przekonują do korzystania z ciepła systemowego przez cały rok.

Mimo, że nastała już ciepła wiosna przedsiębiorstwa ciepłownicze zachęcają by korzystać z ciepła systemowego cały rok. Wskazują przy tym na iluzoryczność oszczędności przez wyłączanie już ogrzewania systemowego.

Zima w tym roku trzymała długo co wydłużyło sezon grzewczy i zwiększyło wysokość rachunków za ogrzewanie. Mimo to przedsiębiorstwa ciepłownicze zachęcają odbiorców ciepła aby korzystali z ciepła systemowego przez cały rok. Zwracają one uwagę na to, że pogoda lubi spłatać „zimnego figla" wiosną, a nawet latem. Zachęcają przy tym do korzystania z automatyki pogodowej. Są to urządzenia instalowane w węźle cieplnym, oraz na budynku, których zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych i uruchamianie w razie potrzeby dostawy ciepła. Ważne jest przy tym położenie czujnika na budynku. Powinien być on zamontowany w optymalnym pod względem nasłonecznienia ścian budynku, miejscu tak aby ciepło dostarczane było w sposób racjonalny. - Automatykę pogodową mają niemal wszystkie budynki ogrzewane przez MPEC w Białymstoku. Urządzenia po ustawieniu odpowiednich parametrów uzgodnionych z mieszkańcami i administratorem, sterują dopływem ogrzewania do mieszkań w zależności od temperatury zewnętrznej – tłumaczy MPEC Białystok. - System automatyki pogodowej oznacza niższe koszty ponoszone za ciepło systemowe (...). Koszty korzystania z ciepła systemowego w okresach przejściowych są prawie 5-o krotnie niższe, niż dogrzewanie się farelką elektryczną – wyjaśnia z kolei Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

W zeszłym rok rozpoczęła się akcja „Sezon grzewczy nie istnieje". Jej inicjatorzy wskazują, że zapewnienie budynkowi optymalnego ciepła przez cały rok pomaga w zachowaniu jego lepszego stanu technicznego. Dodatkowo, potem nie trzeba ponosić kosztów „rozgrzania" instalacji cieplnej i budynku. Niska temperatura doprowadza do zawilgocenia ścian co z kolei niekorzystnie odbija się na zdrowiu mieszkańców. - Z badań przeprowadzonych przez dostawców Ciepła Systemowego w różnych miastach wynika, że koszt całorocznej dostawy Ciepła Systemowego waha się w granicach 0,3-4,4% opłat za ogrzewanie w skali roku. Według szacunków dla mieszkania o powierzchni 50 m2, opłata ta w okresie letnim wynosić może od 2 do 23 gr za m2, czyli od 1 do 11,5 zł miesięcznie - wyjaśniają inicjatorzy kampanii „Sezon grzewczy nie istnieje".

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
lpec.pl/ mpec.bialystok.pl/ sezongrzewczynieistnieje.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także