Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-08-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-08-26
Sąd: krakowska uchwała antysmogowa jest nieważna
Województwo chce złożyć skargę kasacyjną do NSA
Województwo chce złożyć skargę kasacyjną do NSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność krakowskiej uchwały antysmogowej. Zdaniem sądu nie wiadomo, kto jest adresatem uchwały. Wyrok zaskoczył zarówno władze Krakowa jak i niezależne organizacje ekologiczne. Województwo zapowiedziało złożenie skargi kasacyjnej.

Kraków był pierwszym polskim miastem, uchwalił całkowity zakaz stosowania paliw stałych (w tym węgla) do ogrzewania domów i mieszkań. Dla starych budynków wyznaczono okres przejściowy do września 2018 r. Uchwała została jednak zaskarżona przez dwie osoby prywatne. Pierwsza z nich uważała, że uchwała jest zbyt łagodna, bo nie zakazuje używania także kominków, co faworyzuje podmioty znajdujące się w lepszej sytuacji. Z kolei druga uznała uchwałę za zbyt restrykcyjną, ponieważ palenie węglem nie zagraża bezpośrednio życiu, a zakaz narusza prawo własności oraz prawo europejskie.

W swoim orzeczeniu WSA był mocno krytyczny wobec uchwały. Jego zdaniem "jest nie do pomyślenia, by akt prawa miejscowego wprowadzający ograniczenia i nakładający sankcje karne za jego niestosowanie był skonstruowany tak, że nie wiadomo, kogo dotyczy". Sąd zauważył również, że naruszono technikę prawodawczą w stopniu, który "przekłada się na naruszenia zasad prawidłowej legislacji wynikającej z zasad demokratycznego państwa prawa". Na koniec dodał jeszcze, że "jeśli wszystkie sejmiki w Polsce wprowadziłyby taki zakaz, to bezpieczeństwo energetyczne kraju byłoby zagrożone".

"Od bezpieczeństwa energetycznego są rząd i parlament - skarży się Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego - a nie sejmik czy sąd! Uchwała nadal obowiązuje, składamy skargę kasacyjną do NSA (Naczelny Sąd Administracyjny - przyp. M.K.). Rozpatrzenie jej potrwa, a przez ten czas zmobilizuję posłów do prac nad nowelizacją ustawy o ochronie środowiska. Bo sąd podważył meritum naszej uchwały, czyli to, że zróżnicowaliśmy możliwość palenia węglem w domach i elektrociepłowniach. A przecież o to nam chodzi! Elektrociepłownie mają najlepszej jakości, ekologiczne piece. Co do adresatów uchwały, zrobimy korektę. Żałuję, że sąd nie wziął pod uwagę tego, o co nam wszystkim chodzi."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
wyborcza.biz
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także