
Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność krakowskiej uchwały antysmogowej. Zdaniem sądu nie wiadomo, kto jest adresatem uchwały. Wyrok zaskoczył zarówno władze Krakowa jak i niezależne organizacje ekologiczne. Województwo zapowiedziało złożenie skargi kasacyjnej.
Kraków był pierwszym polskim miastem, uchwalił całkowity zakaz stosowania paliw stałych (w tym węgla) do ogrzewania domów i mieszkań. Dla starych budynków wyznaczono okres przejściowy do września 2018 r. Uchwała została jednak zaskarżona przez dwie osoby prywatne. Pierwsza z nich uważała, że uchwała jest zbyt łagodna, bo nie zakazuje używania także kominków, co faworyzuje podmioty znajdujące się w lepszej sytuacji. Z kolei druga uznała uchwałę za zbyt restrykcyjną, ponieważ palenie węglem nie zagraża bezpośrednio życiu, a zakaz narusza prawo własności oraz prawo europejskie.
W swoim orzeczeniu WSA był mocno krytyczny wobec uchwały. Jego zdaniem "jest nie do pomyślenia, by akt prawa miejscowego wprowadzający ograniczenia i nakładający sankcje karne za jego niestosowanie był skonstruowany tak, że nie wiadomo, kogo dotyczy". Sąd zauważył również, że naruszono technikę prawodawczą w stopniu, który "przekłada się na naruszenia zasad prawidłowej legislacji wynikającej z zasad demokratycznego państwa prawa". Na koniec dodał jeszcze, że "jeśli wszystkie sejmiki w Polsce wprowadziłyby taki zakaz, to bezpieczeństwo energetyczne kraju byłoby zagrożone".
"Od bezpieczeństwa energetycznego są rząd i parlament - skarży się Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego - a nie sejmik czy sąd! Uchwała nadal obowiązuje, składamy skargę kasacyjną do NSA (Naczelny Sąd Administracyjny - przyp. M.K.). Rozpatrzenie jej potrwa, a przez ten czas zmobilizuję posłów do prac nad nowelizacją ustawy o ochronie środowiska. Bo sąd podważył meritum naszej uchwały, czyli to, że zróżnicowaliśmy możliwość palenia węglem w domach i elektrociepłowniach. A przecież o to nam chodzi! Elektrociepłownie mają najlepszej jakości, ekologiczne piece. Co do adresatów uchwały, zrobimy korektę. Żałuję, że sąd nie wziął pod uwagę tego, o co nam wszystkim chodzi."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wyborcza.biz

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-
Marcin
I teraz biedny emeryt ma kupić sobie piec gazowy i ogrzewać 4 kąty o wiele droższym gazem. Paranoja!