Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-08-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-08-05
Rynek gazowy w Polsce czeka oblężenie
Rynek gazowy w Polsce czeka oblężenie
Rynek gazowy w Polsce czeka oblężenie
Rozdział mocy przesyłowych w gazociągu jamajskim może sprawić, że jesienią tego roku na rynku gazowym w Polsce dojdzie do sporej rywalizacji.

W związku ze wzrostem przepustowości gazociągu z Niemiec do Polski, otwarciem czeskiego rurociągu z październikiem tego roku oraz utratą przez PGNiG monopolu na korzystanie z rurociągu jamalskiego, Gaz-System rozdysponuje wśród 28 firm mocami przesyłowymi na 2012 rok.

Duża ilość chętnych operatorów oraz mnogość zamówień, mimo wzrostu przepustowości gazociągu z Niemiec, sprawia, że firmy będą zmuszone zrezygnować z części zleceń. Oprócz typowych firm handlujących gazem, o przesył walczą także cztery duże polskie firmy chemiczne: Azoty Puławy, Kędzierzyn, Anwil oraz zakłady chemiczne Police.

Gaz-System w związku z duża konkurencją narzucił pewne wymogi. Firmy walczące o moce przesyłowe będą zobowiązane potwierdzić dostęp do gazu oraz określić czas przesyłania i miejsce docelowe dostawy, jak mówi prezes Gaz-Systemu.

Głównymi zainteresowanymi na dostawy gazu do Polski są GDF Suez oraz VNG. Chcą korzystać zarówno z gazociągu jamajskiego, jak i polsko-niemieckiego. Oznacza to, że PGNiG będzie musiało stworzyć konkurencyjną ofertę, co też zapowiada jego wiceszef.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także