Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-04-23   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-04-23
Rybnik ogrzeje ciepło z elektrowni?
Mat. pras.
Mat. pras.

19 kwietnia radni Rybnika uchwalili „Plan zaopatrzenia w ciepło dla Miasta Rybnika". Założenia planu bazują na ważnym porozumieniu, jakie w grudniu 2017 r. zawarły państwowe spółki energetyczne (PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A., PGE Energia Ciepła S.A., Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o.) oraz Miasto Rybnik. Zakłada ono, że do 2022 roku powstanie instalacja, dzięki której ciepło z elektrowni zasilać będzie miejską sieć ciepłowniczą.

Planowane inwestycje mają na celu poprawę jakości powietrza w mieście. Temat ten stał się także przedmiotem dyskusji w Parlamencie. "To konkretne decyzje - mówi poseł PiS Grzegorz Janik - które realnie przełożą się na jakość powietrza w Rybniku. Na ich realizację potrzeba na wiele środków i czasu, ale jesteśmy zdeterminowani i nie czekamy ani dnia dłużej, by tę sytuację zmienić."

Choć Rybnik jest miastem poniżej 100 tys. mieszkańców, jego władze mają nadzieję na pomoc rządu. "Minister zapoznał się z sytuacją Rybnika i innych śląskich miast. W trakcie spotkania podkreślałem, że nie wygramy walki ze smogiem bez rozwiązań systemowych" - przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Rozwiązania systemowe to m.in. monitorowanie jakości paliw, obowiązek podłączania się mieszkańców do istniejących sieci oraz regulowanie przez państwo cen gazu i prądu.

Ważne z punktu widzenia walki ze smogiem są też deklaracje Polskiej Spółki Gazownictwa. Po spotkaniach z mieszkańcami Rybnika, spółka zainteresowana jest budową sieci gazowniczej w północnych dzielnicach miasta: Ochojcu, Grabowni, Golejowie i części Wielopola. Z prowadzonych rozmów wynika, że projekty techniczne budowy sieci mają być gotowe w 2019 roku.

Piotr Kuczera zapowiedział również, że w kolejnych budżetach Rybnika zamierza utrzymać kwotę na dotacje na wymianę źródeł ciepła przez mieszkańców na poziomie 5 milionów złotych.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rybnik.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :