
19 kwietnia radni Rybnika uchwalili „Plan zaopatrzenia w ciepło dla Miasta Rybnika". Założenia planu bazują na ważnym porozumieniu, jakie w grudniu 2017 r. zawarły państwowe spółki energetyczne (PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A., PGE Energia Ciepła S.A., Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o.) oraz Miasto Rybnik. Zakłada ono, że do 2022 roku powstanie instalacja, dzięki której ciepło z elektrowni zasilać będzie miejską sieć ciepłowniczą.
Planowane inwestycje mają na celu poprawę jakości powietrza w mieście. Temat ten stał się także przedmiotem dyskusji w Parlamencie. "To konkretne decyzje - mówi poseł PiS Grzegorz Janik - które realnie przełożą się na jakość powietrza w Rybniku. Na ich realizację potrzeba na wiele środków i czasu, ale jesteśmy zdeterminowani i nie czekamy ani dnia dłużej, by tę sytuację zmienić."
Choć Rybnik jest miastem poniżej 100 tys. mieszkańców, jego władze mają nadzieję na pomoc rządu. "Minister zapoznał się z sytuacją Rybnika i innych śląskich miast. W trakcie spotkania podkreślałem, że nie wygramy walki ze smogiem bez rozwiązań systemowych" - przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Rozwiązania systemowe to m.in. monitorowanie jakości paliw, obowiązek podłączania się mieszkańców do istniejących sieci oraz regulowanie przez państwo cen gazu i prądu.
Ważne z punktu widzenia walki ze smogiem są też deklaracje Polskiej Spółki Gazownictwa. Po spotkaniach z mieszkańcami Rybnika, spółka zainteresowana jest budową sieci gazowniczej w północnych dzielnicach miasta: Ochojcu, Grabowni, Golejowie i części Wielopola. Z prowadzonych rozmów wynika, że projekty techniczne budowy sieci mają być gotowe w 2019 roku.
Piotr Kuczera zapowiedział również, że w kolejnych budżetach Rybnika zamierza utrzymać kwotę na dotacje na wymianę źródeł ciepła przez mieszkańców na poziomie 5 milionów złotych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rybnik.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-
-