Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-10-10 | Ostatnia aktualizacja: 2007-10-10
RWE Power, BASF i Linde Group będą współpracować nad przechwytywaniem CO2

RWE Power, BASF i Linde Group będą współpracować nad przechwytywaniem CO2
Centralnym punktem badań będzie proces oczyszczania CO2. W tym celu zostanie wybudowana pilotażowa instalacja, zlokalizowana w opalanej węglem brunatnym elektrowni Niederaussem w Niemczech. Instalacja będzie służyć długoterminowemu testowaniu nowych reagentów przeznaczonych do przechwytywania CO2 oraz lepszemu zrozumieniu procesu oczyszczania CO2.
Uzyskane wyniki badań współpracujące koncerny chcą wykorzystać do komercyjnego zastosowania technologii przechwytywania CO2 w elektrowniach opalanych węglem kamiennym. Odpowiednie rozwiązania mają być zgodnie z planami koncernów gotowe do komercyjnych zastosowań do 2020 roku. Technologia będzie przeznaczona dla nowych, jak i już funkcjonujących elektrowni opalanych węglem.
RWE Power przeznaczyło na ten projekt około 80 mln euro, wliczając w to koszty powstania i eksploatacji instalacji pilotażowej i elektrowni demonstracyjnej. Projekt jest częścią realizowanej przez RWE strategii ograniczania emisji CO2, zgodnie z którą firma będzie budować wysoce sprawne elektrownie opalane węglem i pracować nad zwiększeniem sprawności działających obiektów do ponad 50%, oraz dostosowywać je do współpracy z właśnie opracowywaną technologią przechwytywania CO2.
W ramach wspólnego przedsięwzięcia koncern BASF będzie odpowiedzialny za dostawę reagentów, a Linde Group za prace inżynieryjne i budowę instalacji pilotażowej. Po ukończeniu prac nad instalacją, co ma nastąpić pod koniec tej dekady, firmy rozpoczną przygotowania do budowy elektrowni demonstracyjnej wykorzystującej nową technologię. Obiekt powstanie z myślą o spopularyzowaniu nowego procesu.
Koncern RWE oprócz omawianych prac nad oczyszczaniem CO2 opracowuje elektrownię węglową o znikomej emisji CO2, opartą na technologii zintegrowanego zgazowywania paliwa (IGCC), w której zostanie wykorzystany specjalny system przechwytywania i transportu CO2. Elektrownia o mocy 450 MW ma zostać uruchomiona w 2014 roku. Nie znana jest jeszcze przyszła lokalizacja obiektu.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- modernpowersystems.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl