
Rozpoczęła się budowa największej w Polsce elektrociepłowni gazowej. Powstanie ona w Stalowej Woli. Jest to wspólne przedsięwzięcie koncernów Tauron oraz PGNiG.
W Stalowej Woli wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej elektrociepłowni gazowej. Inwestycja jest realizowana przez Tauron oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jednostka ma zostać oddana do użytku w 2015 r. - Blok finansowany jest w formule project finance. Zarządzać nim będzie spółka celowa Elektrociepłownia Stalowa Wola, w której PGNiG i TAURON Polska Energia posiadają po 50 procent udziałów. Inwestycja o wartości 1,6 mld zł finansowana jest ze środków własnych partnerów (ok. 25 proc.) oraz ze środków zewnętrznych (75 proc.) pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Rozbudowy i Rozwoju – wyjaśnia Tauron w swoim komunikacie. Elektrociepłownia będzie dysponowała mocą rzędu 450 MWe. Jednostka będzie wytwarzała energię w kogeneracji.
Budowany blok energetyczny znajduje się blisko gazociągu należącego do spółki Gaz-System. Dzięki temu jednostkę będzie można łatwo i szybko do niego podłączyć. - Możliwość zastosowania otwartego układu chłodzenia z użyciem wody z Sanu pozwala na uzyskanie wyższej sprawności niż miałoby to miejsce w przypadku zastosowania chłodni kominowych (zamkniętego układu chłodzenia). Dzięki budowie w bezpośrednim sąsiedztwie rozdzielni 220 kV – inwestycji Operatora Systemu Przesyłowego PSE-Operator – przyłączenie bloku gazowo-parowego do sieci elektroenergetycznej będzie tanie i szybkie – wyjaśnia dodatkowo Tauron. EC Stalowa wola ma według szacunków produkować rocznie 3500 GWh energii. Ma ona przy tym spalać rocznie ok. 600 mln m3 gazu ziemnego.
Przetarg na budowę elektrociepłowni dla Tauronu i PGNiG wygrała na początku marca tego roku spółka Abener Energia. Na początku lutego tego roku EC Stalowa Wola ogłosiła, że na wykonawcę inwestycji wybrała hiszpańską spółkę IBERDROLA Ingeniera y Construction S.A.U. Od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej odwołały się Abener Energia oraz Polimex Mostostal. KIO 28 lutego uznała odwołanie i nakazała odrzucenie oferty Iberdroli i ponowną ocenę ofert, którą wygrał właśnie Abener. Po podpisaniu umowy z Abenerem przygotowania do budowy elektrociepłowni ruszyły pełną parą. - Zostały zamówione turbina gazowa, turbina parowa oraz kocioł odzysknicowy. Zgodnie z harmonogramem w czwartym kwartale 2014 roku zakończy się montaż turbiny gazowej oraz turbiny parowej – informują inwestorzy. Rozpoczęcie ruchu regulacyjnego zaplanowane jest na drugi kwartał 2015 r. Eksploatacja bloku ma natomiast ruszyć w połowie 2015 r.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ec-sw.pl/ tauron-pe.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
Rola nowoczesnej diagnostyki w prognozowaniu remontu turbin parowych
Diagnostyka każdej eksploatowanej maszyny polega na bieżącej ocenie stanu technicznego łącznie z ustaleniem źródeł niedomagań i przyczyn stanów...
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl