Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-01-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-01-28
Rusza Geo-Metan - polski projekt wydobycia gazu z pokładów węgla
List intencyjny podpisały spółki PGNiG, PGG, JSW i Tauron
List intencyjny podpisały spółki PGNiG, PGG, JSW i Tauron

11 stycznia prezesi Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Tauronu podpisali list intencyjny o współpracy w ramach projektu Geo-Metan. Przewiduje wydobywanie metanu, jeszcze zanim rozpocznie się fedrowanie węgla. Taka praktyka nie tylko pozwoli zwiększyć wydobycie gazu, ale i zwiększy bezpieczeństwo górników.

Potencjalne zasoby w metanu w pokładach węgla szacuje się na ok. 230-250 mld m3. "Metan jest obecny we wszystkich naszych zagłębiach węglowych - mówi dr Janusz Jureczka z Państwowego Instytutu Geologicznego - ale najwięcej jest go w śląskich kopalniach. Tylko cztery tutejsze zakłady wydobywają metan w warunkach niemetanowych. (...) Wciąż jednak znaczna część tego surowca jest emitowana do atmosfery, co zwiększa efekt cieplarniany. Na dodatek kopalnie schodzą z wydobyciem coraz głębiej, więc ilość metanu wzrasta, ale nie zwiększa się jego zagospodarowanie."

Celem projektu Geo-Metan jest zwiększenie w perspektywie najbliższych lat krajowego wydobycia metanu do poziomu 1-1,5 mld m3, czyli o 30%. Obecnie jedynie 20% metanu jest wydobywane, a z tego jedynie dwie trzecie wykorzystywane.

PGNiG zadeklarowało, że weźmie większość kosztów na siebie i na przedsięwzięcie przeznaczy 300 mln zł. "Chcemy ograniczyć zaangażowanie spółek węglowych do minimum - mówi Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG - dopóki sektor węglowy nie nabierze większych muskułów. Mamy mocny bilans i jesteśmy w stanie to udźwignąć."

Program został podzielony na trzy etapy. Pierwszy etap, badawczo pilotażowy, już się rozpoczął. Z odwiertów wykonanych w Gilowicach wydobyto już prawie 800 tys. m3 metanu. Teraz wydobywany gaz ma być paliwem dla silnika, który będzie produkował prąd zasilający sieć elektryczną.

Kolejny etap, badawczo-demonstracyjny, ma potrwać 4-5 lat i przewiduje wykonanie demonstracyjnej instalacji oraz jej przetestowanie. Ten etap ma również dać odpowiedź, na ile całe przedsięwzięcie będzie opłacalne ekonomicznie.

Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, to ostatni etap wdrożeniowy ma zająć 5-7 lat. Jak podkreślają autorzy programu, projekt Geo-Metan ma na celu nie zastąpienie, ale uzupełnienie odmetanowania podziemnego prowadzonego przez kopalnie.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
nettg.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także