
PKN Orlen rozpoczął budowę elektrociepłowni we Włocławku. Ma to być najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Budowa ma pochłonąć 1,4 mld zł.
PKN Orlen zainaugurował budowę Elektrociepłowni Włocławek – wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji koncernu paliwowego. Jest ona realizowana wspólnie z Grupą Anwil. Nowy blok energetyczny będzie jednostką kogeneracyjną o mocy 470 MWe i będzie opalany gazem. - Blok całkowicie pokryje zapotrzebowanie Anwilu na energię elektryczną i będzie podstawowym źródłem pary technologicznej dla włocławskiego zakładu. Około połowa z 470 MWe wytwarzanej we Włocławku energii będzie trafiała na rynek zewnętrzny, a elektrownia będzie zużywała 0,6-0,7 mld m3 gazu ziemnego rocznie – wyjaśnia Orlen w swoim komunikacie. Część ciepła zasili natomiast sieć ciepłowniczą Włocławka. Elektrociepłownia zostanie zbudowana przez konsorcjum General Electric i SNC Lavalin. Umowę z wykonawcą PKN podpisał już w grudniu zeszłego roku. - Sercem włocławskiej elektrowni będzie tzw. „Power Train", czyli turbina gazowa o masie ok. 330 ton, połączona z generatorem o wadze ok. 420 ton i ponad ok. 350 tonową turbiną parową, co stanowi najbardziej skomplikowany technologicznie element elektrowni – wyjaśnia Orlen. Oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na grudzień 2015 r. Inwestycja ma zostać zrealizowana w formule „pod klucz".
PKN Orlen decydując się na inwestycję we Włocławku ma na celu wejście na rynek energii elektrycznej i jednocześnie zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii dla Anwilu po optymalnych cenach. Analizując opłacalności budowy bloku energetycznego spółka przyjęła założenie, że ceny prądu oraz uprawnień do emisji CO2 będą rosnąć. - W analizie opłacalności przyjęto konserwatywne założenia sektorowe dotyczące wzrostu cen energii elektrycznej oraz uprawnień do emisji CO2. Projekt uwzględnia specyfikę rynku polskiego, odmiennego od rynków krajów rozwiniętych ze względu na stosowany w polskiej energetyce mix paliwowy oraz spodziewany w przyszłości deficyt mocy w systemie elektroenergetycznym – informuje Orlen w swoim komunikacie.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- orlen.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-