Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-10
Rozbudowa ZEC Bielsko-Biała już na finiszu
EC1 Bielsko Biała wzbogaciła się już de facto o nowy blok energetyczny.
EC1 Bielsko Biała wzbogaciła się już de facto o nowy blok energetyczny.

Ku końcowi zbliża się budowa nowego bloku energetycznego w Zespole Elektrociepłowni Bielsko Biała. Trwa już rozruch nowego bloku ciepłowniczego o mocy cieplnej 106 MWt. Pierwsza synchronizacja bloku z krajową siecią elektroenergetyczną została zaś wykonana pod koniec lutego.

W Zespole Elektrociepłowni Bielsko Biała, należącego do koncernu Tauron, trwa budowa kogeneracyjnego bloku ciepłowniczego o mocy elektrycznej 50 MWe. Ponieważ ZEC pokrywa niemal w całości zapotrzebowanie na ciepło i prąd, Tauron nie zdecydował się na budowę większego bloku. Nowy kocioł jest jednostką parowo fluidanlną o wydajności 220t/h. Blok wyposażony jest również w turbinę wyoskoprężną o mocy ciepłowniczej 106 MWt i elektrycznej 50 MWe. - Dla skompensowania dobowych wahań obciążeń, szczególnie w okresie przejściowym sezonu grzewczego, wybudowano akumulator ciepła o pojemności użytkowej ok. 20 tys. m3. Dodatkowo dla zaspokojenia szczytowych potrzeb ciepłowniczych zamontowano dwa kotły szczytowe opalane olejem o łącznej mocy ok 80 MWt – wyjaśnia w swoim komunikacie koncern. Wykorzystywanym paliwem będzie głównie węgiel kamienny.

Obecnie w nowym bloku trwają ostatnie prace budowlano-montażowe, rozruchowe i regulacyjne. Wykonane już zostały główne rozruchy w układzie wody sieciowej. Dzięki temu do sieci ciepłowniczej miasta trafiło pierwsze ciepło z nowej jednostki. Pełne oddanie jej do eksploatacji planowanej jest na II kwartał tego roku. Blok ma się charakteryzować średnioroczną sprawnością produkcji energii elektrycznej i ciepła na poziomie 89,64 proc.

Na ZEC składają się Elektrociepłownia Bielsko-Biała (EC1) oraz Elektrociepłownia „Bielsko-Północ" (EC2). Obydwie elektrociepłownie spalają węgiel kamienny. W EC1 zainstalowane są cztery parowe kotły energetyczne (dwa typu OP120, jeden OP140 i jeden OP230) oraz trzy turbozespoły (dwa typu TUK25 - upustowo-kondensacyjne, jeden TP30 - przeciwprężny). W EC2 znajdują się natomiast blok ciepłowniczy BC50 z kotłem fluidalnym OFZ230 oraz dwa kotły ciepłownicze parowe olejowe typu OO70. Przed rozbudową ZEC dysponował mocą elektryczną 136,2 MWe oraz cieplną 447 MWt.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
tauron-pe.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także