Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-08-11 | Ostatnia aktualizacja: 2006-08-11
Rosyjska energetyka przygotowuje się do dużych inwestycji

Rosyjska energetyka przygotowuje się do dużych inwestycji
Plany inwestycyjne przedstawione przez kierownictwo koncernu przewidują, że 1 bilion rubli zostanie przeznaczony na zwiększenie mocy zainstalowanej o 20,9 GW. Stanowi to około 13 % obecnych mocy produkcyjnych firmy. Z tej kwoty 650 miliardów rubli zostanie zainwestowane w generatory termiczne, a 350 miliardów w energię wodną. Pozostałe 1,1 biliona rubli koncern przeznaczy na rozbudowę ogólnokrajowej sieci energetycznej.
Aby zapewnić sobie środki na realizację tak ogromnych inwestycji koncern zamierza podnieść ceny energii, zaciągnąć kredyty i sprzedać posiadane udziały. Oprócz tego UES będzie wspierany ze środków budżetowych. Jednak najpierw plan inwestycyjny musi zatwierdzić rada nadzorcza.
Przedstawiciele moskiewskiego domu maklerskiego, Aton Capital Group, uważają decyzję UES o planowanym podniesieniu cen energii za słuszną. Ich zdaniem środki pozyskane ze sprzedaży akcji i zaciągniętych kredytów będą niewystarczające. Za stosunkowo małą uciążliwością dla państwa ewentualnej podwyżki cen energii produkowanej przez UES przemawia fakt, że w latach 2004/2005 wzrost cennika koncernu był mniejszy niż stopa inflacji. Tymczasem UES wezwał rząd do podniesienia cen energii, aby zachęcić do inwestycji sektor prywatny.
W czerwcu rząd rosyjski wydał zgodę na sprzedaż przez UES udziałów w spółkach zależnych. Są to głównie inne przedsiębiorstwa energetyczne. Jako pierwsza zostanie sprzedana firma OGK-5. Z oferty publicznej tej spółki UES chce otrzymać 5,1 miliarda rubli. W ciągu najbliższych czterech lat koncern zamierza pozyskać w ten sposób 208 miliardów rubli.
Prezydentowi Vladimirowi Putinowi bardzo zależy, aby UES zmodernizował rosyjskie elektrownie i przestarzałe sieci energetyczne. Występujące w poprzednich latach przerwy w dostawach energii zagrażały utrzymaniu wzrostu gospodarczego w Rosji. Awaria, która miała miejsce w Moskwie 25 maja 2005 roku, pozbawiła prądu dwa miliony ludzi, zatrzymała metro, zakłóciła dostawy wody i handel akcjami na giełdzie.
Rosyjska sieć energetyczna jest przeciążona do tego stopnia, że 90 % przedsiębiorstw chętnych do przyłączenia będzie musiało na swoją kolej nawet 2 lata. Według rządu 46 % generatorów przekroczyło już okres przewidziany do ich użytkowania. Do 2010 roku ich liczba wzrośnie do 55 %.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- International Herald Tribune

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl