Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-08-22 | Ostatnia aktualizacja: 2008-08-22
Rafako chce wejść na rynek generalnego wykonawstwa bloków energetycznych

Rafako chce wejść na rynek generalnego wykonawstwa bloków energetycznych
Działania firmy maja związek z ogłoszonymi planami inwestycyjnymi polskich kompanii energetycznych, które szacowane są na 50 miliardów złotych w skali kilku najbliższych lat. Większość inwestycji i tak trafi do koncernów z Niemiec, czy Francji, jednakże jest o co walczyć.
„Myślę, że jeszcze w tym roku będziemy składać pierwszą ofertę na polską elektrownię.” – powiedział Mariusz Różacki, prezes Rafako. „Teraz przygotowujemy ofertę na cały blok energetyczny. Powinna być ona gotowa w IV kwartale tego roku.”
Całość bloku energetycznego składa się z kliku elementów: kotła, turbiny, kominów oraz instalacji filtrujących spaliny. Domeną Rafako jest produkcja kotłów.
„Do naszego projektu zastosujemy najlepszą dostępną obecnie technologię, czyli kocioł o parametrach supernadkrytycznych.” – stwierdził Różacki.
Obecnie, Rafako jest w trakcie negocjacji z potencjalnymi dostawcami innych elementów. Kluczowe są rozmowy z producentami turbin, gdyż jest ich na całym świecie ledwie kilku: Alstom, Hitachi, Mitsubishi, Siemens, Skoda oraz Toshiba. Równocześnie toczą się negocjacje z polskimi firmami, które mogłyby dostarczać niektóre elementy oraz wykonywać specjalistyczne prace budowlane. „W sumie około 60 proc. dostawców i wykonawców naszego bloku mają stanowić spółki krajowe.” – powiedział Różacki.
Gra wydaje się być warta świeczki, gdyż skala planowanych inwestycji jest imponująca. Enea ogłosiła niedawno rozpoczęcie przygotowań do budowy Elektrowni Kozienice II o mocy 1 gigawata. Szacowany koszt tej inwestycji, to 4,8 miliarda złotych.
Najsilniejszym generalnym wykonawcą na polskim rynku jest francuski Alstom. Realizuje obecnie dla holdingu BOT Górnictwo i Energetyka blok w Bełchatowie o mocy 858 megawatów. W projekcie tym uczestniczy również Rafako. Firma ma również podpisana umowę z Południowym Koncernem Energetycznym na elektrownię Łagisza o mocy 460 megawatów; również w tym projekcie obecne jest Rafako. Ze zrealizowanych przez Alstom, wspólnie z Rafako, inwestycji wymienić warto również Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.
Rafako potwierdza prowadzenie rozmów z potencjalnymi dostawcami. „Spółki te sondują nasze obłożenie i dostępność do realizacji kolejnych kontraktów.” – stwierdził Różacki. Strategia generalnego wykonawstwa nie oznacza jednak rezygnacji z wchodzenia w konsorcja z zagranicznymi wykonawcami.
Nie ma oczywiście gwarancji, że nowe inwestycje będą realizowane, analitycy rynku są jednak zgodni, że jeżeli chcemy uniknąć kryzysu energetycznego w kraju, musimy natychmiast zacząć realizować inwestycje na poziomie 1 gigawata rocznie.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Rafako, Parkiet

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-
-