
Rozpoczęła się budowa fundamentów pod elektrociepłownię w Zabrzu. Będą one opierać się na ponad 300 betonowych palach, z których najdłuższe będą sięgać nawet 24 m w głąb ziemi. Z kolei wielopaliwowy kocioł jest już gotowy w 70%. Wykonawcą prac budowlanych tej największej na Śląsku inwestycji Fortum jest Budimex.
Metoda palowania polega na wierceniu w ziemi otworów i umieszczaniu w nich specjalnych metalowych konstrukcji, tzw. koszy zbrojeniowych, zalanych później betonem. Na palach spocznie płyta fundamentowa, na której wznoszone będą dalsze zabudowania.
"W ramach projektu zachowane zostaną obiekty posiadające walory produkcyjne - mówi manager ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum Adam Kampa - wizualne bądź architektoniczne. Jednak część dawniej wykorzystywanych obiektów nie pełni już funkcji produkcyjnych i nie ma wartości architektonicznej, dlatego aby przygotować teren pod budowę rozebraliśmy m.in. elektrofiltr oraz starą ładowarko-zwałowarkę, która niegdyś odpowiadała za ładunek, transport i składowanie węgla."
Jednocześnie firma Amec Foster Wheeler pracuje nad kotłem wielopaliwowym. Docelowo kocioł będzie spalał paliwa w złożu fluidalnym. Dzięki temu do produkcji energii będzie można wykorzystać zarówno węgiel, jak i biomasę oraz paliwo alternatywne (RDF - Refuse Derived Fuel), a także miks tych trzech paliw. Kocioł będzie wyposażony w system oczyszczania spalin, co wpłynie na ograniczenie emisji szkodliwych substancji.
Budowa nowej elektrociepłowni dla Bytomia i Zabrza to największy projekt inwestycyjny Fortum na Śląsku. Spółka Fortum Silesia, powstała z połączenia sprywatyzowanych w 2011 r. elektrociepłowni w Zabrzu i Bytomiu, jest podstawowym wytwórcą ciepła dla Bytomia, Zabrza i Rudy Śląskiej, zamieszkiwanych przez ponad pół miliona osób.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- portalsamorzadowy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-