
Jak przewidują analitycy z resortu gospodarki, zapotrzebowanie na gaz ziemny w najbliższych latach w Polsce będzie się systematycznie zwiększać. Powodem są rosnąca gospodarka, nowe elektrociepłownie, gazyfikacja i liberalizacja rynku.
Według przewidywań polskie zapotrzebowanie na gaz w tym roku wyniesie 15,4 mld m3, czyli utrzyma się na podobny poziomie, co w poprzednich latach. Jednak za pięć lat ma ono sięgnąć już 17,1 mld m3, a za dziesięć – 19 mld m3.
Jedną z głównych przyczyn rosnącego popytu na gaz mają być budowane obecnie liczne elektrociepłownie na gaz. Inwestycje takie prowadzą PGNiG, PKN Orlen, Tauron i PGE. Jeszcze w tym roku oddany do użytku ma być blok gazowo-parowy w Stalowej Woli. W przyszłym roku mają powstać podobne obiekty w Gorzowie Wielkopolskim i Włocławku, a w kolejnych kilku latach w Płocku, Warszawie i Będzinie. Powinny one zwiększyć zużycie gazu o ponad 3 mld m3.
"Tempo wzrostu zużycia gazu - mówi Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon (niezależnego dostawcy gazu) - zależeć będzie od kształtowania się cen gazu w stosunku do innych źródeł energii, w szczególności cen węgla i ropopochodnych. Dla rozwoju rynku gazu istotna jest również dalsza liberalizacja, zwłaszcza zniesienie taryf i zmiana przepisów, dzięki czemu na rynku wzrośnie korzystna dla klientów konkurencja wśród dostawców."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-