Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-09-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-09-28
Podstawowe i dodatkowe materiały spawalnicze
Podstawowe i dodatkowe materiały spawalnicze

Materiały spawalnicze to podstawowe akcesoria, przydatne w czasie wykonywania pracy spawacza. Spośród nich możemy wyróżnić zarówno podstawowe materiały spawalnicze, do których zaliczają się elektrody, pręty i druty, jak i dodatkowe, czyli topiki, spoiwa i gazy. Podstawowe materiały spawalnicze są świetnie znane każdemu spawaczowi. Nie każdy początkujący adept spawania, który dopiero zaczyna swoją przygodę z łączeniem metali wie jednak, czym są i do czego służą dodatkowe materiały spawalnicze. O ich roli i zastosowaniu w procesie spawania powiemy poniżej!

 

Podstawowe materiały spawalnicze. Elektrody, pręty i druty spawalnicze

Do najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych w procesie spawania materiałów zaliczają się elektrody. Ich cechą charakterystyczną jest utrzymywanie wysokiej plastyczności spoiwa po spawaniu. Elektrody dzielą się na te działające w otulinie kwaśnej i zasadowej. Do spawania używane są także elektrody rutylowe, które nie nadają się jednak do pracy w pozycji pionowej.

Druty to z kolei materiały spawalnicze https://p-gh.pl/przemysl/produkty/materialy-spawalnicze/ przeznaczone do spawania metodami MIG i MAG. W metodzie MIG wykorzystywane są gazy chemicznie obojętne, natomiast metoda MAG korzysta głównie z tlenu i dwutlenku węgla, których zastosowanie pozwala na łączenie ze sobą stali.

W metodzie TIG zastosowanie znalazł natomiast trzeci rodzaj materiałów spawalniczych, a mianowicie pręty. W metodzie tej wykorzystywane są elektrody wolframowe w otoczeniu gazów chemicznie obojętnych – głównie helu i argonu. Przy zastosowaniu prętów możliwe jest spawanie różnych rodzajów metali.

 

fot.jpg

 

Dodatkowe materiały spawalnicze. Odkrywamy topiki, gazy i spoiwa

Obok podstawowych materiałów spawalniczych funkcjonują także dodatkowe – są to przede wszystkim spoiwa, topiki i gazy. Nieco mniej znane i rzadziej wykorzystywane są natomiast podkładki formujące i pierścienie ceramiczne, które również zaliczają się do grona dodatkowych materiałów spawalniczych. Spoiwa są bardzo uniwersalne, gdyż znajdują zastosowanie we wszystkich metodach spawania. Ich zadaniem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy elementami, które mają zostać ze sobą połączone. Spoiwa w czasie spawania ulegają topnieniu, a po zakrzepnięciu tworzą trwałą spoinę.

Do grupy dodatkowych materiałów spawalniczych zaliczamy także gazy. Są to materiały spawalnicze, które dzielą się na dwie podstawowe kategorie – gazdy osłonowe i gazy palne. Gazy osłonowe, nazywane także ochronnymi, mają za zadanie ochronę obszaru roboczego przed przedostaniem się do niego powietrza, które mogłoby osłabić spoinę. W roli gazów osłonowych najczęściej wykorzystywane są dwutlenek węgla, tlen, argon, hel i wodór. Gazy palne służą natomiast podtrzymywaniu palników. Zaliczamy do nich m. in. acetylen i propan.

Ostatnią grupą dodatkowych materiałów spawalniczych są topiki. Są to niemetaliczne proszki o różnej grubości ziaren. W procesie spawania ulegają stopieniu zapewniając w ten sposób ochronę jeziorka spawalniczego przed przedostaniem się do niego powietrza. Dzięki zastosowaniu topików możliwe jest właściwie kształtowanie powierzchni spoin oraz uniknięcie powstawania na nich pęknięć i pęcherzy.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także