Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-27
Plany budowy bezemisyjnych elektrowni węglowych w UE
Plany budowy bezemisyjnych elektrowni węglowych w UE
Plany budowy bezemisyjnych elektrowni węglowych w UE
Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal zapowiedziało powstanie w państwach Unii Europejskiej od 10 do 12 pilotażowych instalacji energetycznych opartych na węglu, jednak nie emitujących szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla.

Wytwarzany podczas spalania węgla w nowych elektrowniach CO2 nie będzie tak jak dotychczas emitowany do atmosfery, zamiast tego zostanie poddany procesowi sekwestracji. CO2 zostanie najpierw oddzielony od spalin, następnie sprężony i skroplony. W tej postaci CO2 trafi do odpowiednich formacji geologicznych głęboko pod ziemią, gdzie ulegnie powolnemu procesowi rozpuszczania w wodzie, a następnie rozkładowi i mineralizacji.

Jeden z pierwszych tego typu obiektów powstaje niedaleko granicy z Polską, w niemieckiej miejscowości Schwarze Pumpe w sąsiedztwie działającej elektrowni zasilanej węglem brunatnym. Budowana przez koncern Vattenfall kosztem 50 mln euro bezemisyjna elektrownia będzie dysponować mocą 30 MW i ma zostać oddana do użytku w połowie 2008 roku. Obiekt będzie wykorzystywał do przechwytywania CO2 technologię spalania tlenowego. Przewidywany czas eksploatacji elektrowni ma wynieść przynajmniej 10 lat.

Vattenfall chce wykorzystać budowaną elektrownię do dalszych badań nad sekwestracją CO2, tak aby komercyjne obiekty tego typu o mocy około 250 MW mogły być gotowe do eksploatacji między 2015 a 2020 rokiem. Badania skupią się na analizie oddziaływania sekwestracji CO2 na środowisko lokalne.

Schemat działania nowej elektrowni można znaleźć na stronach koncernu Vattenfall:
http://www2.vattenfall.com/www/co2_en/co2_en/399403facts/index.jsp

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
vattenfall.com, ptpiree.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także