Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-10-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-10-24
Pierwszy nabór na Kawkę zakończony
Pozytywnie rozpatrzono wszystkie wnioski w ramach Kawki.
Pozytywnie rozpatrzono wszystkie wnioski w ramach Kawki.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że zakończył pierwszy nabór wniosków w ramach programu Kawka. Wszystkie złożone wnioski rozpatrzono pozytywnie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej ogłosił, że pozytywnie rozpatrzył wszystkie wnioski złożone w ramach programu Kawka - Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Wśród beneficjentów jest Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECOSA). - Wniosek spółki zakładał likwidację 169 nieekologicznych pieców i kotłowni węglowych w Opolu oraz przyłączenie ich do systemu ciepłowniczego ECO SA. Na ten cel zostaną przeznaczone 4 mln zł bezzwrotnej dotacji. W ciągu najbliższych dwóch lat wykonamy instalacje wewnętrzne, wybudujemy węzły cieplne oraz podłączymy do sieci ciepłowniczej w Opolu 32 wielorodzinne budynki mieszkalne oraz 6 użyteczności publicznej – wyjaśnia ECOSA. Dzięki tym inwestycjom zdaniem spółki zmniejszy się emisja pyłów PM10 o 6 ton rocznie.  – Poza zgłoszonymi przez nas we wniosku budynkami istnieje jeszcze duży potencjał – m.in. zlokalizowane w centrum zasoby komunalne zarządzane przez Miasto Opole, co do których nie otrzymaliśmy wiążącej decyzji o przystąpieniu do programu. Liczymy, że ewentualna druga edycja konkursu byłaby szansą dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na „Kawkę" - wyjaśnia Tomasz Piętka z opolskiej spółki.

Program Kawka ma pomóc w walce ze zjawiskiem niskiej emisji w polskich miastach. Jakość powietrza w nich jest po prostu zła. Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że na 10 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej, aż 6 jest w Polsce. Dlatego też NFOŚiGW zachęca do rezygnacji z domowych pieców i kotłów na rzecz przyłączeń do miejskiej sieci ciepłowniczej. ECOSA przypomina, że w jej przypadku na przyłączenie wystarczy wkład własny w wysokości 10 proc. - Mieszkańcy wszystkich budynków, w których stosowane jest ogrzewanie węglowe mogą liczyć na sfinansowanie 55% całości kosztów poniesionych na wykonanie instalacji wewnętrznej oraz węzła cieplnego. Dodatkowo mogą skorzystać z preferencyjnego kredytu do wysokości 35% kosztów inwestycyjnych – wyjaśnia spółka.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
nfosigw.gov.pl/ ecosa.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także