
Koncern Fortum zainwestuje 20 mln euro w pierwszy na świecie zakład produkcji bio-oleju na skalę przemysłową zintegrowany z elektrociepłownią. Inwestycje powstanie w fińskim Joensuu.
Finowie postanowili zbudować zakład produkcji bio-oleju oparty na technologii szybkiej pirolizy. Będzie on zintegrowany z elektrociepłownią w Joensuu. Jest to równocześnie pierwszy taki projekt na świecie wykorzystujący wspomniane rozwiązanie na skalę przemysłową. W takim połączeniu obu zakładów ma powstawać prąd, energia cieplna oraz 50 000 ton bio-oleju rocznie. Olej ma być natomiast produkowany z drewnopochodnej biomasy.
Zdaniem Jouni Haikarainena, wiceprezesa Oddziału Ciepło spółki Fortum Finland, produkowany w zakładzie bio-olej będzie „(...) początkowo używany do zastąpienia paliw kopalnych, a w przyszłości może zostać surowcem dla różnorodnych materiałów biochemicznych oraz paliwa”. Nowy rodzaj oleju może być wykorzystywany do ogrzewania oraz w przemyśle przetwórczym, zastępując olej opałowy z paliw kopalnych. Wykorzystanie bio-oleju do produkcji energii pozwoli zdaniem Fortumu zmniejszyć roczną emisję dwutlenku węgla o 59 000 ton, a emisję dwutlenku siarki o 320 ton. Łączna emisja zanieczyszczeń do atmosfery ma zostać zredukowana dzięki wykorzystaniu nowego paliwa o 70 proc.
Realizacja tej inwestycji ma kosztować 30 mln euro. Fortum otrzymał z fińskiego Ministerstwa Zatrudnienia i Gospodarki 8,1 mln euro dotacji w ramach programu wsparcia inwestycji w nowe technologie. Projektu ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć w 2013 r. Produkcja bio-oleju zwiększy zapotrzebowanie Joensuu na biomasę do 600 000 m3 rocznie.
Nowa technologia, która zostanie zastosowana w Joensuu, została opracowana w ramach programu badawczego TEKES Biofire, w ramach którego współpracują Fortum, Metso, UPM oraz VTT. Nowe rozwiązanie zakłada stałe podłączenie reaktora pirolizy do kotła energetycznego elektrociepłowni. Dzięki temu zakład może wykorzystać ciepło odpadowe, które inaczej by się marnowało. W uproszczonym opisie w procesie szybkiej pirolizy biomasa jest szybko podgrzewana do temperatury 400-600 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze w ciągu "kilku sekund" z biomasy uwalniają się w postaci gazu substancje organiczne. Następnie gazy pirolizy są schładzane do temperatury pokojowej, w której ulegają one skropleniu tworząc bio-olej.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- fortum.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-