
W lipcu otwarty został Zakład Separacji Popiołów Siekierki, który oczyszcza popioły lotne powstające podczas spalania węgla i przekształca je w dwa rodzaje produktów: popiół ProAsh i paliwo High Carbon, które mają zastosowanie m.in. w przemyśle i sektorze budowlanym. Inwestycja została zrealizowana przez spółki PGNiG Termika i Lafarge w Polsce. Jest to drugi tego typu zakład w Polsce. Pierwszy powstał 5 lat temu w Janikowie. Oba zakłady działają o tę samą amerykańską technologię elektrostatycznego separowania popiołów.
Popioł ProAsh (5% części palnych) ma certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Jest on wykorzystywany jako pełnowartościowy surowiec do produkcji cementu, betonu towarowego czy prefabrykatów. Zapewnia stabilne parametry jakościowe i kolory mieszanek betonowych. Z kolei HiCarbon (30-50% części palnych) jest traktowany jako paliwo, ponieważ zawiera w sobie znaczące ilości niespalonego węgla, może być zatem ponownie stosowany w kotłowniach.
"Dzięki wydłużeniu cyklu życia popiołu i ponownemu wprowadzeniu go do obiegu - mówi Iwona Burzyńska z biura prasowego Lafarge w Polsce - inwestycja bezpośrednio wpływa na zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych i w rezultacie znaczące oszczędności – pod względem ekonomicznym i środowiskowym. Mamy do czynienia z całkowitym tzw. obiegiem zamkniętym, bo z materiału uznawanego do tej pory za odpad uzyskuje się surowiec budowlany i paliwo."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy można ograniczyć emisję CO2?
Wielkość emisji CO 2 z elektrowni wynika ze sprawności przetwarzania energii chemicznej węgla w energię elektryczną. W związku z powyższym...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-
-