
Polska Grupa Górnicza podjęła decyzję o wycofaniu ze sprzedaży węgla najgorszej jakości. W ten sposób spółka chce przyczynić się do poprawy stanu powietrza w Polsce.
Najtańszy ale i najgorszy węgiel spalany jest w piecach grzewczych nawet 3,5 mln polskich gospodarstw. Jest on głównym czynnikiem powodującym katastrofalny stan powietrza w Polsce w okresie zimowym.
Dla prywatnych odbiorców niemożność kupienia kopalnianych odpadów oznacza jednak wzrost kosztów ogrzewania. Tona węglowych odpadów kosztowała dotąd od 100 do 300 zł, podczas gdy za węgiel z niższą zawartością siarki i popiołu trzeba zapłacić ok. 850-1000 zł.
Choć rząd nadal nie przyjął ustawy o jakości paliw i przepisów o standardach kotłów węglowych, to kolejne województwa wprowadzają przepisy antysmogowe. Przepisy nakazują mieszkańcom wymianę przestarzałych kotłów i zobowiązują ich do palenia w piecach tylko węglem dobrej jakości. W związku z tym także Jastrzębska Spółka Węglowa również zapowiedziała wycofanie najgorszych paliw. Możliwe w jej i PGG ślady pójdą kolejne firmy.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak powstaje miał węglowy?
Miał węglowy Arizona Jednym z podstawowych sposobów ogrzewania domu jest węgiel, a to za sprawą stosunkowo niskiej ceny, w stosunku do...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-
-