
Siemens wygrał przetarg na nowy blok gazowo-parowy dla Elektrociepłowni Gorzów. Kontrakt wart jest ponad 686 mln zł.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna rozstrzygnęło przetarg na budowę w Elektrociepłowni Gorzów nowego bloku gazowo-parowego. Za najlepszą uznano propozycję przedstawioną przez konsorcjum konsorcjum Siemens i Siemens Industrial Turbomachinery. Niemcy gwarantują następujące parametry dla nowego bloku: moc elektryczna netto 138 MWe; sprawność netto przy pełnym obciążeniu nie niższa niż 52,52 proc.; sprawność netto w pracy kondensacyjnej przy połowie nie niższa niż 52,14 proc.; sprawność netto w pracy ko generacyjnej przy pełnym obciążeniu nie niższa niż 83,93 proc. Wartość kontraktu wynosi 686 mln 361 tys. zł netto. Budowa nowej jednostki ma zająć 28 miesięcy.
PGEGiEK ogłosiło przetarg na budowę nowego bloku energetycznego w Gorzowie pod koniec grudnia 2011 r. O kontrakt oprócz Siemensa ubiegały się konsorcja Polimex-Mostostal i Ansaldo Energia oraz Energoinstal, Mostostal Zabrze-Holding i Elektrobudowa.Do złożenia ofert zaproszono również Rafako, konsorcjum firm SNC-Lavalin Polska i SNC-Lavalin Inc. Oraz konsorcjum Bilfinger MCE Berlin, Babcock Borsing Steinmuller i BHR Hochdruck-Rohleitungsbau. Ci oferenci ostatecznie nie zdecydowali się jednak przedstawić swoich propozycji.
Obecnie w skład EC Gorzów wchodzą dwie jednostki produkcyjne. Na jednostkę EC1 składają się:
- turbozespół gazowy typu GT8C o mocy elektrycznej 54,5 MW;
- kocioł odzyskowy typu OUG83/140 z podgrzewaczem sieciowym;
- turbozespół przeciwprężny typu DDM-55 o mocy elektrycznej 5 MW;
- turbozespół upustowo-przeciwprężny 3P6-6 o mocy elektrycznej 6 MW.
EC2 stanowią natomiast:
- kocioł parowy OP-140 o jednostkowej nominalnej mocy cieplnej 98,4 MW;
- turbozespół ciepłowniczy upustowo-kondensacyjny TC 32 o mocy elektrycznej 32,0 MW;
- kocioł wodny WP-70 o mocy cieplnej nominalnej 81,4 MW.
Do Elektrociepłowni Gorzów należą również lokalne ciepłowni i kotłownie. Są to Ciepłownia „Zakanale" (aktualnie w rezerwie) o mocy zainstalowanej 34,89 MW – opalana miałem węglowym; 21 lokalnych kotłowni gazowych na terenie miasta Gorzowa Wlkp. – łączna moc zainstalowana 6,06 MW oraz lokalna kotłownia miałowa w Marwicach o mocy zainstalowanej 0,45 MW.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pgegiek

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-