Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-04
Ogrzewanie dzięki elektrowni atomowej
Czy nadchodzi czas atomowego ogrzewania budynków?
Czy nadchodzi czas atomowego ogrzewania budynków?

Polscy naukowcy będą badać możliwość wykorzystania reaktorów jądrowych IV generacji nie tylko do produkcji prądu, ale również ciepła. Inżynierowie z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku mają poprowadzić prace międzynarodowego konsorcjum, które zajmie się rozwojem odpowiedniej technologii.

Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku mają poprowadzić badania nad opracowaniem technologii atomowej kogeneracji. Program badawczy, któremu mają przewodzić Polacy nazywa się NC2I-R (ang. Nuclear Cogeneration Industrial Initiative – Research). Program jest z kolei elementem inicjatywy Platformy Technologicznej Zrównoważonej Energii Jądrowej (ang. Sustainable Nuclear Energy Technology Platform). Należą do niej firmy i instytucje badawcze z całej Europy np.: E.ON, Vattenfall czy Uniwersytet Madrycki. Z Polski do inicjatywy przyłączyły się między innymi Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa czy Prochem S.A.

Program NC2I-R ma zostać wsparty przez Unię Europejską. Jeśli zostanie przyjęty przez Komisję Europejską, prace ruszą jesienią tego roku. Budżet projektu ma opiewać na 2,4 mln euro. Badania mają się skupić na wykorzystaniu do celów przemysłowych reaktorów IV generacji. Są to tzw. reaktory wysokotemperaturowe (ang. higher temperature nuclear reactors – HTR). W pierwszej kolejności naukowcy chcą skupić się na rozwoju pozyskiwania ciepła z reaktorów dla potrzeb przemysłu. Podobne badania we własnym zakresie prowadzą Amerykanie, Francuzi, Niemcy, Japończycy, Chińczycy czy Brytyjczycy. Na świecie testowanych jest już 60 reaktorów, które mają wytwarzać energię w kogeneracji.

Od lat 50-tych trwają już prace nad małymi reaktorami modułowymi (ang. Small Modular Reactors – SMR). Mają one również produkować kogeneracyjną energię atomową. Najbardziej zaawansowani w swoich badaniach nad SMR są Amerykanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwsze licencje na produkcję reaktorów modułowych zostaną w USA wydane w 2017 r. W ciągu trzech następnych lat ruszyć ma natomiast ich produkcja.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
snetp.eu/ newseria.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także