Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-12-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-01-04
Od środy czystsze powietrze w Gdańsku
GPEC
GPEC

To za sprawą zakończonej właśnie jednej z największych w ostatnich latach inwestycji w sieci ciepłownicze Gdańska. Z mapy miasta znika kotłownia węglowa przy ul. Zawiślańskiej, a do mieszkańców Przeróbki i Stogów już od wtorku popłynie ekologiczne i bezpieczne ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Inwestycja zakończyła się ponad dwa tygodnie przed planowanym czasem. W nocy z poniedziałku na wtorek 14/15 grudnia nastąpi przełączenie systemów i oficjalne przyłączenie gdańskich dzielnic Przeróbki i Stogów do gdańskiej sieci ciepłowniczej. – Dziś możemy mówić o sporym sukcesie jeśli chodzi nie tylko o tempo przeprowadzenia tak skomplikowanej inwestycji, ale i innowacyjność zastosowanych metod. Nie zdarzyłoby się to jednak bez dobrej współpracy z mieszkańcami, Radami Osiedli oraz bez naszych partnerów Miasta Gdańska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – wyjaśnia Marcin Lewandowski, członek Zarządu GPEC.
Inwestycja od momentu rozpoczęcia projektowania do uruchomienia systemu trwała zaledwie 10 miesięcy. W ramach projektu zespół Grupy GPEC przygotował i zrealizował budowę ponad 4 km nowoczesnej sieci ciepłowniczej, której trasa wymagała przekroczenia aż dwóch rzek.

– Wspólnie z naszymi partnerami wykonaliśmy między innymi skomplikowane zadanie przekroczenia Motławy, wykorzystując technologię przewiertu sterowanego, w ramach którego konieczne było jednoczesne przeciągnięcie aż 4 rurociągów. To pierwsza taka realizacja w Europie – wyjaśnia Łukasz Pawłowski, dyrektor ds. rozwoju Grupy GPEC. – Innym interesującym wyzwaniem było podwieszenie ciepłociągu pod Mostem Siennickim, co wymagało prowadzenia prac z barki – dodaje.

Koszt przedsięwzięcia to około 36 mln złotych. Realizacja inwestycji nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie dofinansowanie uzyskane w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „KAWKA dla Pomorza – ograniczenie niskiej emisji edycja 2014" w oparciu o Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „KAWKA". Celem konkursu jest lokalne zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń powietrza pochodzących m.in. z nieefektywnego spalania paliw stałych w domowych piecach grzewczych i lokalnych kotłowniach.

- Poprzez likwidację kotłowni przy ulicy Zawiślańskiej emisja pyłów spadnie o ponad 37 ton rocznie, a dwutlenku węgla ponad 7 tysięcy ton. Te działania przełożą się bezpośrednio na komfort życia, w tym przede wszystkim zdrowie mieszkańców dzielnic Stogi i Przeróbka – tłumaczy Maciej Kazienko, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Gdańsku.

Dzięki instalacji zupełnie nowego ciepłociągu i współpracy z producentem ciepła systemowego i partnerem Grupy GPEC – EDF Polska, mieszkańcy mogą liczyć na wysokiej jakości bezpieczną i ekologiczną usługę energetyczną.

Ponadto powstaje możliwość przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej odbiorców, którzy do tej pory nie mogli z niej skorzystać.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Grupa GPEC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także