
6 września w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe do 500 kW. Nowe przepisy zostały przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Środowiska oraz uzyskały notyfikację Komisji Europejskiej.
Jest to pierwsze z działań realizowanych w ramach programu Czyste Powietrze rekomendowanego przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów w pierwszym kwartale tego roku. Celem programu jest aktywne przeciwdziałanie szkodliwym dla zdrowia i życia ludzi stężeniom substancji w powietrzu, przede wszystkim pyłów PM2,5 i PM10.
"Przez lata - czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju - administracja rządowa nie robiła nic, aby wyeliminować z obrotu handlowego «kopciuchy» będące podstawowym źródłem niskiej emisji, przyczyniające się do tego, że 33 spośród 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem zlokalizowanych jest w Polsce. Wydanie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów zmienia tę sytuację w sposób diametralny. Regulacja nakłada na wprowadzających do obrotu kotły stosowanie wymagań konstrukcyjnych mających wpływ na poziom emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu, jak również zakaz stosowania rusztu awaryjnego."
Rozporządzenie wprowadza okres przejściowy, zgodnie z którym kotły grzewcze wyprodukowane do 1 października 2017, będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018 roku. Ma to pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-