Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-30
Nowy model kształtowania taryf dla ciepła
Jak projekt URE przyjmą spółki ciepłownicze?
Jak projekt URE przyjmą spółki ciepłownicze?

Urząd Regulacji Energetyki przedstawił projekt nowego modelu zasad i sposobu ustalania oraz uwzględniania w taryfach dla ciepła zwrotu z kapitału na lata 2013-2015. Urząd prowadził w zeszłym roku konsultacje dotyczące zmian.

Urząd Regulacji Energetyki opublikował projekt modelu dotyczącego uwzględniania w taryfach ciepła zwrotu z kapitału na lata 2013-2015. - Proponowany model nie narusza praw właścicielskich do dysponowania zyskiem przedsiębiorstwa, a jedynie wprowadza mechanizmy, które powinny zachęcać, by część środków pozyskanych przez przedsiębiorstwo energetyczne od odbiorców w ramach skalkulowanej w taryfie kwoty zwrotu z kapitału zaangażowanego w działalność ciepłowniczą, została ponownie zainwestowana w tę działalność – ocenia projekt URE. Według zamierzeń Urzędu, nowe zasady mają pomóc w poprawie efektywności energetycznej, wzroście bezpieczeństwa dostaw paliw i energii, rozwoju konkurencyjnych rynków paliw i energii oraz w ograniczeniu oddziaływania energetyki na środowisko. Nowe mechanizmy mają zachęcać przedsiębiorstwa ciepłownicze do działań zmierzających do osiągnięcia wspomnianych celów.

URE zaznacza, że nowe zasady pozwalają na powiązanie poziomu przychodów osiąganych przez przedsiębiorstwa ciepłownicze z poziomem efektywności ich funkcjonowania, przy założeniu, że efekty optymalizacji kosztów pozostaną w tych przedsiębiorstwach. - Zaproponowany model powinien tworzyć przedsiębiorstwom energetycznym transparentne i stabilne otoczenie regulacyjne poprzez określenie sposobu ustalania zarówno zwrotu z kapitału, jak i przychodu regulowanego – stwierdza URE.

W projekcie nowej metody czytamy, że „Uzasadniony przychód, ustalany zgodnie z projektem metodologii nie może przekraczać sumy kosztów uzasadnionych i uzasadnionego zwrotu z kapitału". Stopę wolną od ryzyka ustalono na lata 2013-2015 na poziomie 4,784 proc. Premia za ryzyko dla kapitału obcego ma wynosić 1 proc., a koszt kapitału obcego 5,784 proc. „Po uwzględnieniu maksymalnej dodatkowej premii za reinwestowanie w przesyłanie oraz dystrybucję ciepła Pre‐tax WACC dla taryf w zakresie przesyłania i dystrybucji ciepła ustalanych w roku 2013 wyniesie 9,709 proc., a dla wytwarzania ciepła 9,215 proc."- czytamy również w projekcie.

Pełna treść projektu dostępna jest na stronie internetowej URE. Urząd zaznacza, że do projektu będzie można składać dodatkowe uwagi podczas zorganizowanych w tym celu warsztatów, które odbędą się 18 lutego 2013 r., o godzinie 1200,w siedzibie Urzędu Regulacji Energetyki w Warszawie.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ure.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także