
Orlen na swoim koncie tweeterowym chwiali się, że nowy blok gazowo-parowy, który powstał na terenie płockiego zakładu rafineryjno-petrochemicznego, produkuje prąd i ciepło, które wystarczyłoby, aby spełnić potrzeby 8 mln gospodarstw domowych. Jest obecnie największy niskoemisyjny blok energetyczny w Polsce.
Jak podkreśla spółka uruchomiony w czerwcu blok wykorzystuje najnowocześniejszą na świecie turbina gazowa typu "H", której sprawność produkcji energii elektrycznej wynosi 62%. Gaz jest spalany w wysokiej temperaturze, co oznacza minimalne zużycie paliwa na jednostkę energii, a w praktyce gwarantuje niski wpływ inwestycji na środowisko.
Grupa Orlen ma także trzy inne bloki energetyczne w Polsce - we Włocławku, Jedliczu i Trzebini, a także w Czechach - w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach oraz na Litwie - w Możejkach. Oznacza to, że Koncern dysponuje łącznymi mocami na poziomie 1,9 GWe i 6,1 GWt.
Niewykluczone, że w Płocku powstanie jeszcze szczytowy blok gazowy. "Rozważamy taką możliwość mówi dyrektor wykonawczy ds. energetyki Orlenu Jarosław Dybowski - mamy teren, prowadzimy analizy, ale decyzji jeszcze nie ma. Zdecyduje przede wszystkim opłacalność, weźmiemy pod uwagę takie czynniki, jak nakłady inwestycyjne i ceny gazu."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- money.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-