
Tauron Ciepło podpisał umowę na budowę kogeneracyjnego bloku energetycznego o mocy 50 MW w Tychach. Obiekt zbuduje Elektrobudowa.
Tauron Ciepło postanowił zbudować w Zakładzie Wytwarzania Tychy (dawniej Elektrociepłownia Tychy) nowy kogeneracyjny blok energetyczny. Przetarg na budowę bloku wygrała Elektrobudowa. Ma się on charakteryzować mocą rzędu 50 MW i sprawnością na poziomie ok. 90 proc. Jednostka ta będzie produkowała energię na potrzeby mieszkańców miasta oraz firm działających w Tyskiej Podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – To nasz kolejny projekt inwestycyjny, który rozpoczęliśmy w ostatnim czasie. Grupa Tauron, realizując strategię biznesową i wynikający z niej plan inwestycyjny, unowocześnia swój portfel mocy wytwórczych. Nadrzędnym celem jest zapewnienie naszym klientom dostępu do wytworzonej efektywnie ekonomicznie i ekologicznie energii oraz ciepła. Po zakończeniu projektu tyskie źródło będzie dostosowane do zaostrzonych norm emisyjnych – wyjaśnia Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Trwająca przebudowa ZW Tychy składa się z dwóch etapów. Pierwszym była modernizacja bloku BC-35 i przystosowanie go do spalania biomasy. Drugim etapem jest budowa bloku energetycznego BC-40. Ma on posiadać moc elektryczną na poziomie 50 MWe i cieplną rzędu 90 MWt. Jednostka będzie wyposażona w kocioł fluidalny, turbinę ciepłowniczo-kondensacyjną wraz z gospodarkami towarzyszącymi oraz niezbędną infrastrukturę. - Jednostka będzie charakteryzować się bardzo wysoką, ponad 90 proc. sprawnością kotła, co przyczyni się do poprawy wskaźników ekologicznych. W 2016 r. – po zakończeniu inwestycji – emisja dwutlenku siarki w tyskim zakładzie będzie blisko siedmiokrotnie niższa niż obecnie, tlenków azotu spadnie ponad trzykrotnie, a pyłów niemal czterokrotnie. Ponad dwukrotnie obniży się także emisja dwutlenku węgla – twierdzi Tauron.
Inwestycja ma pochłonąć 592,5 mln zł. Po jej zakończeniu w 2016 r. ZW Tychy będzie dysponował mocą cieplną 340 MWt oraz elektryczną 90 MWe.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- tauron-pe.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl