Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-04
Nowy blok energetyczny dla EC Żerań
EC Żerań czeka jeszcze na wybór wykonawcy nowej jednostki wytwórczej.
EC Żerań czeka jeszcze na wybór wykonawcy nowej jednostki wytwórczej.

PGNiG Termika ogłosiła przetarg na przygotowanie projektu nowego bloku energetycznego w Elektrociepłowni Żerań. Ma to być jednostka gazowo-parowa.

PGNIG Termika przygotowuje się do rozbudowy Elektrociepłowni Żerań. Jest to jeden z głównych zakładów produkujących ciepło dla Warszawy. Termika ogłosiła właśnie przetarg na opracowanie projektu nowje jednostki dla EC Żerań. - Przedmiotem Zamówienia jest wykonanie przez Wykonawcę na rzecz Zamawiającego projektu budowlanego bloku gazowo – parowego o mocy około 450 MWe, tj. zespołu urządzeń, instalacji, budynków i budowli tworzących funkcjonalną całość, który będzie zdolny wytwarzać energię elektryczną i cieplną w powiązaniu z istniejącą częścią Elektrociepłowni Żerań oraz uzyskanie w imieniu Zamawiającego ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę – czytamy w ogłoszeniu o przetargu. Termika będzie czekać na oferty do 10 września. W marcu tego roku były już natomiast gotowe decyzja dotycząca warunków zabudowy oraz decyzja środowiska dla inwestycji w Żeraniu. W maju natomiast Termika otrzymała od Polskich Sieci Elektroenergetycznych warunki przyłączenia dla nowego bloku.

Inwestycja w EC Żerań jest jedną z najważniejszych realizowanych przez PGNiG Termika. PGNiG che wybrać wykonawcę bloku gazowo-parowego najpóźniej w III kwartale tego roku. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 mld zł. Nowa jednostka ma zastąpić do 2017 r. wysłużony układ kolektorowy. Blok gazowo-parowy będzie dysponował mocą elektryczną 450 MWe i maksymalną mocą cieplną 300 MWt. Rocznie spalane będzie w nim ok. 650 m3 gazu. Ma to pozwolić na produkcję rocznie ok. 3200 GWh energii elektrycznej oraz 1900 GWh energii cieplnej. - Dzięki budowie nowego bloku energetycznego, wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z eksploatacji, a nowa jednostka wytwórcza umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej o 50 procent – czytamy na stronach internetowych PGNiG Termika.

Dzisiaj w EC Żerań zainstalowane są dwa kotły fluidalne, pięć kotłów parowych, cztery kotły wodne oraz osiem turbozespołów ciepłowniczych, w tym jeden turbozespół przeciwprężny. Dzięki temu zakład może się pochwalić mocą cieplną rzędu 1560 MWt i elektryczną 364 MWe.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
termika.pgnig.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także