
PGNiG Termika ogłosiła przetarg na przygotowanie projektu nowego bloku energetycznego w Elektrociepłowni Żerań. Ma to być jednostka gazowo-parowa.
PGNIG Termika przygotowuje się do rozbudowy Elektrociepłowni Żerań. Jest to jeden z głównych zakładów produkujących ciepło dla Warszawy. Termika ogłosiła właśnie przetarg na opracowanie projektu nowje jednostki dla EC Żerań. - Przedmiotem Zamówienia jest wykonanie przez Wykonawcę na rzecz Zamawiającego projektu budowlanego bloku gazowo – parowego o mocy około 450 MWe, tj. zespołu urządzeń, instalacji, budynków i budowli tworzących funkcjonalną całość, który będzie zdolny wytwarzać energię elektryczną i cieplną w powiązaniu z istniejącą częścią Elektrociepłowni Żerań oraz uzyskanie w imieniu Zamawiającego ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę – czytamy w ogłoszeniu o przetargu. Termika będzie czekać na oferty do 10 września. W marcu tego roku były już natomiast gotowe decyzja dotycząca warunków zabudowy oraz decyzja środowiska dla inwestycji w Żeraniu. W maju natomiast Termika otrzymała od Polskich Sieci Elektroenergetycznych warunki przyłączenia dla nowego bloku.
Inwestycja w EC Żerań jest jedną z najważniejszych realizowanych przez PGNiG Termika. PGNiG che wybrać wykonawcę bloku gazowo-parowego najpóźniej w III kwartale tego roku. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 mld zł. Nowa jednostka ma zastąpić do 2017 r. wysłużony układ kolektorowy. Blok gazowo-parowy będzie dysponował mocą elektryczną 450 MWe i maksymalną mocą cieplną 300 MWt. Rocznie spalane będzie w nim ok. 650 m3 gazu. Ma to pozwolić na produkcję rocznie ok. 3200 GWh energii elektrycznej oraz 1900 GWh energii cieplnej. - Dzięki budowie nowego bloku energetycznego, wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z eksploatacji, a nowa jednostka wytwórcza umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej o 50 procent – czytamy na stronach internetowych PGNiG Termika.
Dzisiaj w EC Żerań zainstalowane są dwa kotły fluidalne, pięć kotłów parowych, cztery kotły wodne oraz osiem turbozespołów ciepłowniczych, w tym jeden turbozespół przeciwprężny. Dzięki temu zakład może się pochwalić mocą cieplną rzędu 1560 MWt i elektryczną 364 MWe.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- termika.pgnig.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kogeneracja wysokosprawna
24 lutego 2007 r. weszły w życie zmiany w Ustawie Prawo Energetyczne [2] , które dostosowały polskie prawodawstwo do wymogów Dyrektywy...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-