
Koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ogłosił przetargi na nowe inwestycje w swoich elektrociepłowniach. W Rzeszowie ma powstać nowy blok kogeneracyjny, a w Bydgoszczy przystosowany do spalania biomasy zostanie kocioł nr 4.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna chce przystosować w Zespole Elektrociepłowni Bydgoszcz kocioł OP-230 nr 4. Prace będą obejmować przystosowanie tej jednostki do spalania biomasy oraz wykonanie robót z zakresu gospodarki biomasowej. W ogłoszeniu o przetargu czytamy, iż on „(...) odnosi się do części pierwszej i obejmuje zaprojektowanie, dostawę, montaż, przeprowadzenie ruchu próbnego oraz przekazanie do eksploatacji instalacji przystosowującej kocioł Op-230 nr 4 do spalania 100 % biomasy w technologii fluidalnej z wykonaniem wszelkich usług, dostaw i robót towarzyszących według formuły zaprojektuj – wybuduj – uruchom". Zamówienie obejmuje także:
- układ do ograniczenia emisji tlenków azotu,
- zasobnik przykotłowy biomasy,
- układ podawania biomasy,
- modernizację obrotowych podgrzewaczy powietrza,
- układ oczyszczania powierzchni ogrzewalnych,
- gospodarkę odpadami paleniskowymi,
- modernizację elektrofiltru.
W Elektrociepłowni Rzeszów PGEGiEK chce natomiast zbudować nowy blok kogeneracyjny. „Przedmiotem zamówienia jest wykonanie bloku kogeneracyjnego o sprawności całkowitej nie mniejszej niż 81%, znamionowej mocy cieplnej brutto co najmniej 26 MWt i znamionowej mocy elektrycznej brutto co najmniej 29 MWe z maksymalizacją sprawności elektrycznej. Blok ma być wyposażony w 3 do 6 silników spalinowych tłokowych zasilanych gazem ziemnym" - czytamy w ogłoszeniu o przetargu. Inwestycja ta ma być zrealizowana w tzw. formule „pod klucz". Jakie natomiast terminy realizacji wyznaczył koncern? PGE chce by nowy blok energetyczny w Rzeszowie był gotowy w ciągu 39 miesięcy od momentu złożenia zamówienia. Modernizacja kotła w Bydgoszczy ma natomiast rozpocząć się w styczniu przyszłego roku i zakończyć do połowy listopada 2014 r.
Obecnie ZEC Bydgoszcz posiada osiągalną moc cieplną na poziomie 866 MWt i osiągalną moc elektryczną rzędu 191 MWe. EC Rzeszów dysponuje natomiast odpowiednio mocami na poziomie 332 Mwt i 101 MWe.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zecbydgoszcz.pgegiek.pl/ ecrzeszow.pgegiek.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl